Zdrowie,  Ciało & Umysł,  Ziołolecznictwo

Jak radzić sobie ze stresem? 5 sprawdzonych metod


Jak radzić sobie ze stresem? Czy to jest temat rzeka? Oj, metod jest bardzo dużo. Niektóre bardzo wymyślne albo wymagające. Na szczęście można znaleźć łatwiejszą drogę.

Temat stresu bardzo mnie interesuje. Ma on wiele wymiarów i twarzy. Może się objawiać pod różnymi postaciami, ale najważniejsze jest to, żeby umieć go rozpoznać i zminimalizować, gdyż skutki stresu są destrukcyjne. Stres to wróg zdrowia! Wiele schorzeń może minąć, jak tylko poukładamy swoje życie – odpowiednie nastawienie, myślenie oraz stosowanie metod radzenia sobie ze stresem!

Bez mędrkowania i zbędnej ideologii- harmonia w głowie, to harmonia w ciele. Osobiście zgłębiam tajniki ajurwedy- wierzę w te metody, bo skoro najstarszy system medyczny przetrwał do dziś, to musi w tym coś być 🙂 Oszustwo wyszłoby na jaw prędzej, czy później. Ajurweda na szczęście niesie ze sobą wiele mądrości! Skupiam się przede wszystkim na jej zasadach dotyczących zdrowia. Ajurweda zwraca dużą uwagę na harmonię oraz minimalizowanie skutków stresu.

W kwestii stresu, ajurweda proponuje bardzo przydatne rozwiązania. Bardzo dobrze odpowiada właśnie na pytanie jak radzić sobie ze stresem. Jeśli czujecie wypalenie, brak motywacji, zrezygnowanie, to przeczytajcie ten wpis, a następnie spróbujcie krok po kroki wplatać w swoje życie te zasady! Bez nacisku, tylko wtedy, gdy nie będzie to dla Was przymus 🙂
W ajurwedzie stres określony jest jako “sahasa”, która z kolei zwiększa podatność na urazy i choroby. Dlatego tak bardzo istotne jest zdrowie mentalne 🙂 Trzeba wsłuchać się w siebie- ciało i umysł!


1. Sen, sen i jeszcze raz sen!

Sen jest dla mnie niepojętym procesem. Z jednej strony odpoczywasz, Twoje funkcje życiowe są ograniczone, ale z drugiej Twój organizm w tym czasie pracuje, żebyś rano wstał zregenerowany, pełen życia i pozytywnego nastawienia! Bez odpowiedniego odpoczynku Twoje ciało nie jest gotowe do dalszej pracy.

Zioła poprawiające jakość snu to oczywiście melisa, ale także rumianek! Pomaga zredukować napięcia dnia, ułatwiając odpoczynek, spanie lub skupienie. Oprócz tego przed snem warto wywietrzyć pomieszczenie, oczyścić umysł i wykonać ćwiczenia oddechowe. Godzinę przed snem nie powinno się już korzystać z telefonów, komputerów ani oglądać telewizji;. Wiem jednak, że jest to bardzo trudne 😉 Niemniej jednak to sztuczne światło od urządzeń zaburza produkcję melatoniny- związku odpowiedzialnego za sen.

Brak snu często wynika z ilości obowiązków- zawodowych i prywatnych. Przemęczenie oraz problemy ze snem to jeden ze skutków. W artykule o skutkach stresu znajdziesz więcej przykładów. Poruszam tam nie tylko kwestie fizyczne, ale także wpływ stresu na umysł.


2. Bhramari, czyli oddech brzęczącej pszczoły

Mam nadzieję, że wywołałam uśmiech na Waszych twarzach używając powyższego określenia 😉

Bhramari jest bardzo skuteczną metodą wyrzucenia z siebie stresów. Uwalnia napięcie, regeneruje ciała i mnie osobiście na początku rozbawiał 😀 Jak radzić sobie ze stresem? Nauczyć się odpowiedniej techniki oddechu 😉

Należy zatkać uszy, a łokcie oprzeć na kolanach. Bierzemy głęboki oddech, a przy wydechu poruszamy wargami naśladując brzęczenie. Wydech powinien być dość długi. Odczekaj też chwilę przed ponownym nabraniem powietrza. Ważne, żeby skupić się na dźwięku, ale też poczuć te wibracje. Dźwięk brzęczenia pszczoły jest najbardziej uniwersalny, ale możesz naśladować również inne odgłosy- chodzi tutaj o sensoryczne doświadczenie wibracji.


jak radzić sobie ze stresem,


3. Dieta i oczyszczanie


Nie chodzi o żaden detoks, post, głodówkę, ale o odżywienie Naszego ciała. Jedną z ajurwedyjskich terapii leczenia stresu jest Rasayana. Metoda ma na celu pielęgnowanie zdrowia, pozbycie się tak zwanych czynników zapalnych, dlatego dużą uwagę zwraca na stres. Ma na celu wzmocnienie naszych sił witalnych, żeby w końcu odżyć i nabrać pozytywnego myślenia. Żeby to było możliwe, musimy zadbać o jakość pożywienia. Dania powinny być ciepłe i rozgrzewające. Nie powinno zabraknąć masła ghee, imbiru, cytryny, kminku i sezonowych produktów. Można również sięgnąć po specjalne zioła polecane w terapii rasayana, ale nie jest to niezbędne. Pomocny też będzie jogurt z dodatkiem imbiru.

Ajurweda poprzez odpowiednio żywienie chce odpowiedzieć na pytanie jak radzić sobie ze stresem. Podchodzi do tematu holistycznie. Żywność ma dodawać energii, ma rozgrzewać, pobudzać i zawierać wiele produktów sezonowych. To natura jest najlepszym remedium na wiele schorzeń, a sięganie po produkty sezonowe jest jednym z lepszych rozwiązań!


4. Odpowiednie zioła

Oprócz diety istotną rolę odgrywają też zioła, napary, roślinne specyfiki. Wspomagają one proces odstresowania. Rytuał parzenia ziół może też sam w sobie być relaksujący. Wspomagają one system nerwowy, pozytywnie działają na umysł wspierając procesy myślowe. Ponadto zioła mające na celu zminimalizowanie stresu rozluźniają również mięśnie- mają działanie rozkurczowe. Koper włoski jest idealną herbatą dla każdej z dosz– z jednej strony działa ochładzająco balansując pittę, ale też osusza kaphę, z kolei olejki eteryczne normalizują vatę. Podobne działanie wykazuje rumianek oraz mięta.

Oprócz tego warto zaopatrzyć się w melisę, dziurawiec, a z ziół mniej znanych polecam Brahmi. Zioło to minimalizuje kortyzol, stymuluje melatoninę, a także przeciwdziała skutkom stresu poprzez regulację hormonów związanych z reakcją na stres . Pomocne też mogą być tak zwane adaptogeny jak gotu kola oraz ashwagandha- pomagają one radzić sobie w sytucjach stresujących. Odżywiają nasze ciało, zwiększają jego wytrzymałość oraz odporność na stres.


5. Zwolnij, odpuść i pozytywnie się nastrój

Jedną z najlepszych metod, to po prostu odpuszczenie i zwolnienie tempa! Medytacja na pewno pozwoli ukoić nerwy. Trzeba zrozumieć, że czas dla samego siebie to klucz do bycia szczęśliwym! Jeśli my sami nie potrafimy o siebie zadbać, to tym bardziej inni. tego nie dokonają.. Wystarczy wyciszenie przed snem, nie musimy sięgać po skomplikowane opisy medytacji. Włącz relaksującą muzykę, która Ci się podoba, połóż się na ziemi albo usiądź po turecki, oddychaj i skup się na tej chwili 🙂 Zacznij od krótkich sesji- 5 minut na początek chyba znajdziesz, hm?


Stres jest jak jedzenie- nie można bez niego żyć. Stres potrafi stymulować i czasem jest potrzebny, żeby odpowiednio reagować na dane sytuacje. Dzisiaj jednak jest zbyt wiele bodźców i presji z zewnątrz. Trzeba wyjść temu naprzeciw, zamiast negować istnienie nowej rzeczywistości.
Jak radzić sobie ze stresem? Wyjść mu naprzeciw i pokazać, kto tutaj rządzi 😉


Źródła:
1)https://www.amerisleep.com/blog/natural-insomnia-remedies/
2) https://www.ondietandhealth.com/calming-herbs-for-anxiety-sleep-stress/
3) https://www.focusforhealth.org/3-stress-relief-strategies-from-ayurveda-an-ancient-holistic-healthcare-system/
4) https://www.yogauonline.com/yoga-for-depression-and-anxiety/6-ayurveda-tools-reduce-stress-depression-and-anxiety
5) https://www.yogajournal.com/lifestyle/know-stress-type
6) https://www.helfy.pl/zdrowie/artykul/rasayana-zatrzymaj-mlodosc

6 komentarzy

 • Forum Woda Mineralna

  W trakcie poszukiwania w internecie pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale z przykrością stwierdzam, że tak nie jest. Stąd też moje wielkie zaskoczenie. Chyba powinienem wyrazić uznanie za Twoje działania . Koniecznie będę polecał to miejsce i często odwiedzał zeby przejrzeć nowe rzeczy.

  • just_megik

   Bardzo dziękuję! Nie ukrywam, że dość sporo czytam, ale zawsze staram się docierać do opinii pozytywnych, jak i negatywnych- wtedy dostaję pełen obraz porusznych zagadnień 😉 Uważam, że prostota we wszystkim, to recepta! Niestety obecny pęd życiowy nie pozwala na refleksję, a naprawdę brakuje Nam tego, żeby wyciszyć swój organizm 🙂

 • Forum

  Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Po prostu super. Niewątpliwie będę polecał to miejsce i częściej wpadał aby zobaczyć nowe posty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *