Zdrowie

MAJERANEK- 7 wspaniałych cech!


majeranek, majeranek właściwości, lecznicze właściwości majeranku, majeranek na odchudzanie, domowe metody na przeziębienie


Majeranek to nie tylko bardzo aromatyczna przyprawa! Sięganie po niego to także pozytywny ruch dla naszego zdrowia! Dziś zapoznacie się z siedmioma właściwościami majeranku- będzie ciekawie i oczywiście mocno ziołowo 😀

Według badań przeprowadzonych przez dr. Mercola, majeranek należy do 10 przypraw o najsilniejszych właściwościach przeciwzapalnych- więcej TUTAJ :) Uważam, że dla Polaków, to dobra informacja, bo ta przyprawa jest szczególnie używana w Naszej kuchni!

Majeranek jest idealny do mięs, wędlin czy kiełbas…. Dlatego też wszelkiego rodzaju roślinne przepisy, których celem jest odzwierciedlenie mięsnej nuty zawierają majeranek. Dodaje się go do potraw mięsnych nie tylko ze względu na fakt, że idealnie do nich pasuje, ale również dlatego, że pomaga w trawieniu tłustych, mięsnych dań bogatych w białko 😉


Majeranek i jego cudowne właściwości

1) Poprawia funkcje trawienne z majeranku można zrobić napar, który zwiększa wydzielanie enzymów trawiennych, a oprócz tego pomaga w łagodzeniu objawów żołądkowych, takich jak biegunka czy skurcze żołądka.

2) Działa przeciwbakteryjnie przyprawa ta zawiera w sobie związki, które zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę, świnkę,czy odrę. Dodatkowo majeranek przeciwdziała infekcjom gronkowca.

3) Nadciśnieniowcy powinni sięgać po majeranek, ponieważ wspiera on prawidłowe ciśnienie i zapobiega gromadzeniu się cholesterolu w tętnicach.

4) Osoby mające bóle głowy oraz silne migreny też mogą sięgać po majeranek. Napar z niego działa uspokajająco oraz kojąco.

5) Przy infekcjach dróg oddechowych– majeranek jest bardzo dobry przy leczeniu kataru oraz zapalenia zatok- można go dodawać do inhalacji, gdyż olejki eteryczne w nim zawarte udrażniają drogi oddechowe.

6) Majeranek ma działanie terapeutyczne niwelujące stres, tym samym poprawiając Nasze samopoczucie. Najlepsze właściwości terapeutyczne wykazuje olejek z majeranku.

7)  Gdy doskwiera kaszel oraz ogólne przeziębienie majeranek idealnie się sprawdzi w sezonie jesiennym. Napar z majeranku pomaga w kaszlu mokrym pobudzając odkrztuszanie wydzieliny.


Jednak nie zawsze jest tak pięknie i cudownie- w przypadku majeranku umiar też jest istotny 😀
Chociaż w przypadku majeranku minusy są niewielkie….


Majeranek bowiem zawiera w sobie hydrochinon (związek fenylowy), który może powodować depigmentację skóry, dlatego wszelkiego rodzaju okłady z dodatkiem majeranku lepiej stosować z umiarem 🙂
Niemniej jednak majeranek to bardzo ciekawa przyprawa, która wyjątkowo dobrze radzi sobie z kaszlem i infekcjami dróg oddechowych. Majeranek jest produktem aromatycznym i robi się z niego olejki eteryczne.

A na koniec ciekawostka….. Majeranek był używany przez Greków w celu poprawy libido- było wino, był majeranek 😉


majeranek właściwości zdrowotne, majeranek, jakie właściwości ma majeranek, domowe sposoby na trawienie,

2 komentarze

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *