Dżem truskawkowy bez cukru na agarze
Co prawda główny sezon truskawkowy na nami, ale nadal w sklepach można dostać późne polskie truskawki. Ja nie ukrywam, że truskawki zajadałam głównie w całości, ale dobry dżem truskawkowy bez cukru to zbawienie, gdy sezon się kończy.
Polecam wszystkim domowe przetwory, bo są o niebo lepsze! To jak jakby schować w słoiczku esencję lata! Dżem truskawkowy jest bardzo prosty, więc nie ma wymówek 😉
Bez białego cukru, na agarze dzięki czemu dżem jest szybciutki w przygotowaniu. Smakowo również jest bez zarzutów dzięki cytrynie i wanilii. Gorąco polecam!!!
Taki domowy dżem to samo zdrowie! 🙂 🙂 🙂
Dżem truskakwowy bez cukru na agarze:
– 1 kg truskawek
– 150 g erytrytolu
– stewia***
– 20 g syropu daktylowego- syrop można zastąpić dodatkowym erytrytoelm, wtedy dać 25 g
– sok i skórka z 1 cytryny
– 1 łyżeczka ekstraktu albo pasty waniliowej
– 1 łyżka agaru + 50 ml wody
Truskawki drobno pokroić. Umieścić na patelni i gotować, aż truskawki puszczą sok, który zacznie wrzeć.
Z cytryny zetrzeć skórkę i podwójnie sparzyć. Wycisnąć również sok.
Do truskawek dodać erytrol, stewię, syrop daktylowy. Gotować przez 15 minut na małym ogniu.
Następnie truskawki rozdusić- użyłam do tego ręcznego tłuczka do ziemniaków 😉 Chciałam żeby były wyczuwalne małe kawałki truskawek. Dusić jeszcze 10 minut na małym ogniu.
Na koniec dodać sok z cytryny, skórkę oraz agar wymieszany z 50 ml wody. Dżem truskawkowy bez cukru gotować przez 5 minut. Odstawić do wystudzenia.
Zimny dżem powinien mieć konsystencję gęstą, ale bez struktury galaretki. Próbujemy również, czy jest wystarczająco słodki. Jeśli za mało, to dodajemy erytrol/ ksylitol albo stewię.
Jeśli zimny dżem okaże się dla Was zbyt luźny, przypominający raczej sos, to wystarczy umieścić ponownie na kuchence, zagotować i dodać 1/2 łyżeczki agaru. Pamiętajcie jednak, że dżem będzie jeszcze gotowany w słoiku. Z kolei jeśli dżem będzie zbyt galaretkowaty, to wystarczy podgrzać i dolać trochę wody.
Dżemu nie przekładałam od razu do słoiczków, ponieważ najpierw chciałam sprawdzić jego konsystencję- nie każdy agar u mnie działał tak samo.
Gotowy dżem ponownie podgrzewam- powinien być bardzo ciepły.
Przekładam do słoiczków, zakręcam i gotuję w garnku przez 30 minut.
Domowy dżem truskawkowy bez cukru jest zdecydowanie lepszy, niż wersje sklepowe, nawet te ze 100% owoców. Uważam, że lepiej sięgnąć po bezkaloryczne słodziki do przepisów, gdzie zastąpienie cukru odbywa się bez utraty smaku! A tak właśnie jest w przypadku przetworów- główny smak to owoce, a do dosłodzenia można użyć zdrowych zamienników cukru, a smak pozostaje bez różnicy.
Taki dżem smakuje, tak samo, jak z dodatkiem białego cukru. Moim zdaniem dżem truskawkowy bez cukru to świetna alternatywa na zrobienie domowych, zdrowych przetworów bez dodatkowych kalorii.
*** w przypadku użycia koncentratu wystarczy wziąć na czubku łyżeczki. Jeśli posiadacie tabletki, to ok. 15 sztuk, stewia w płynie- 30 kropelek, stewia w proszku (1 łyżeczka odpowiadająca 4 łyżeczkom cukru)- 3 łyżeczki stewii.
3 komentarze
Joanna Seta-Pryjomska
Świetny pomysł na dżem z agarem. Zapisuję przepis do wykorzystania w przyszłorocznym sezonie 🙂
magdalena
Jak długo można trzymać taki dżem? I czy zamiast stewii oraz erytrolu da radę zwiększona dawka syropu daktylowego?
just_megik
U mnie dżem bardzo długo wytrzymał- w tym roku jadłam jeszcze słoiczek zrobiony w zeszłym 😉
Oczywiście syrop daktylowy się sprawdzi, może jedynie zabarwić trochę dżem na ciemniejszy kolor.