Ciasta z kremem,  Inne ciasta,  Wegetariańskie

Ciasto “Piaski pustyni”

Mamy pełen sezon na brzoskwinie, morele, nektarynki. Owoce te idealnie pasują do orzechów oraz karmelu. Nie bez powodu też często podawane są karmelizowane brzoskwinie z lodami albo kremem custard. Ja tym razem dodałam te przepyszne owoce do ciasta mojego pomysłu. Nazwę zawdzięcza swoim kolorom. Wypiek jest złożony,składa się z kilku warstw, które razem tworzą przepyszną całość. “Piaski pustyni” to kruchy miodowy blat, karmel z dodatkiem daktyli, brzoskwinie, krem waniliowy oraz biszkopt orzechowy. Polecam! 🙂

Ciasto miodowe:
(forma 32×22)
– 200 g mąki orkiszowej ( można dodać też trochę kukurydzianej, jaglanej albo  ryżowej)
– 50 g mąki ziemniaczanej
– 1 jajko
– 60 g masła
– 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
– 2 łyżki miodu płynnego
– 2 łyżki cukru pudru
– szczypta soli
Mąkę orkiszową wymieszać z ziemniaczaną, sodą, cukrem pudrem oraz solą. Dodać pozostałe składniki i zagnieść kruche ciasto. Jeśli ciasto zbyt się kruszy, to należy dodać żółtko. Jeśli jest zbyt klejące, wystarczy podsypać trochę mąką. 
Schłodzić w lodówce przez 30 minut. 
Rozwałkować i przełożyć do formy. Piec w 180 stopniach przez 10 minut – blat ma być złocisty.
Wystudzić.
Karmel daktylowy:
– 100 g daktyli
– 1 łyżka miodu
– 1/3 szklanki cukru
– 300 ml mleka
– 50 ml kremówki
– 1 łyżka masła
– 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
300 ml mleka przelać na patelnię z grubym dnem wraz z miodem, cukrem, masłem oraz kremówką. Gotować na małym ogniu przez 8 minut. 
Daktyle zaparzyć i odstawić na 10 minut. Odcedzić. Rozdusić widelcem. Dodać do karmelu. Gotować na małym ogniu, aż masa zgęstnieje – ok. 10 minut. Powinna konsystencją przypominać ciasto naleśnikowe albo sos karmelowy do polewania lodów 😉 Jeśli po 10 minutach masa nadal jest dość płynna, wystarczy dłużej pozostawić na ogniu.
W pozostałych 50 ml mleka rozpuścić skrobię ziemniaczaną. Dodać do karmelu. Szybko mieszać,aby nie powstały grudki.Odstawić do wystudzenia. 
Biszkopt orzechowy:
– 4 jajka
– 70 g cukru drobnego
– 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
– 80 g mąki z orzechów włoskich (zmielone orzechy)
– 1/3 szklanki mąki orkiszowej jasnej
– szczypta soli
Mąkę orkiszową wymieszać z mąką orzechową oraz proszkiem do pieczenia.

Białka ubić na sztywno z solą. Następnie dodawać partiami cukier. Gdy masa będzie błyszcząca dodać po kolei żółtka. Na koniec przesiać mąkę orkiszową i orzechową. Delikatnie wymieszać za pomocą trzepaczki starając się wykonywać okrężne ruchy,aby napowietrzyć masę. Przełożyć do formy o wymiarach 32x22cm.
Piec w 170 stopniach przez 20-25 minut- cel to złotobrązowy odcień. Uchylić drzwi piekarnika i zostawić na kilka minut. Dopiero następnie wyciągnąć całkowicie z piekarnika. 

Krem waniliowy:

– 800 ml mleka
– 1/3 szklanki cukru
– 20 g cukru z prawdziwą wanilią
– 2 żółtka
– 50 g mąki ziemniaczanej
– 40 g mąki pszennej
– 70 g masła 

700 ml zagotować z połową cukru zwykłego i waniliowym. Do drugiej połowy cukru dodać pozostałe mleko, żółtka oraz obie mąki. Zmiksować na gładką i jaśniejszą masę – kilka minut. Gotujące się mleko ściągnąć z kuchenki. Wlać masę cały czas dobrze mieszając. Z powrotem przełożyć na kuchenkę i gotować przez kilka minut na małym ogniu. Dodać masło i wymieszać. Przykryć folią i odstawić do wystudzenia. 

Przekładanie:

– Blat miodowy
– Karmel daktylowy
– 3 brzoskwinie pokrojone w kostkę
– 2/3 kremu waniliowego
– Biszkopt orzechowy
– Krem waniliowy
– Pokruszone ciastka zbożowe oraz mielone orzechowy ( dla ozdoby)

Tak przygotowane ciasto najlepiej odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce. Następnie można od razu podawać. 

Gwarantuję, że ciasto podbije Wasze serca 🙂

7 komentarzy

    • just_megik

      Zdecydowanie nie, ponieważ karmel daktylowy jest mniej słodki od tradycyjnego, poza tym orzechy również delikatnie tłumią słodycz – moim zdaniem jest w sam raz 🙂 Mąkę orkiszową możesz z powodzeniem zastąpić jasną mąką pszenną- typ 450, 500 albo 550 🙂 Pozdrawiam!

    • just_megik

      Hej 🙂 Pisząc o mące pszennej, miałam na myśli orkiszową, którą generalnie jest odmianą pszenicy, chociaż rzeczwyiście bardziej jasne będzie użycie wszędzie "orkiszowej". A propos karmelu – to napisałam 30 ml zamiast 300 ml, w pozostałych 50 mieszamy skrobię, więc w sumie jest 350 ml – zgubiłam po prostu jedno "0". Wszystko oczywiście już poprawione 🙂 🙂
      Pozdrawiam!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *