Ciasto Bretońskie ze śliwkami – francuska rozpusta
Ciasto bretońskie- to ciasto nie potrzebuje zbyt wielu rekomendacji i zachęcających słów, jak już je zrobisz. Tak naprawdę wystarczy położyć na stole i tyle- resztę pracy zrobi za Ciebie 😉 Ja jestem osobiście oddana francuskim łakociom , dla mnie wszystkie są strzałem w dziesiątkę!
Maślane smaki, wypieki prosto z pachnącej cukierni, różnorodność struktur – chrupiące, a zarazem niezwykle delikatne croissanty, tarty z kremowym nadzieniem, bagietki , które można zajadać bez dodatków, czekolada i niebiański creme patissiere … To jest właśnie rozpusta! 🙂 Bez wątpienia Gateau breton, czyli ciasto bretońskie urzeka prostotą i cudownym smakiem!
A propos uczty – polecam zrobić właśnie ciasto bretońskie , bardzo maślane, kruche i subtelne 😉
Przełożone nadzieniem ze śliwek i to wszystko …Mogłoby się wydawać, że ciasto jest trochę “ubogie” w porównaniu z przekładańcami, które zresztą też ubóstwiam….Ale gwarantuję, że tutaj nic więcej nie jest potrzebne. Pozostaje tylko się rozkoszować smakiem
CIASTO BRETOŃSKIE (Gateau Breton):
źródła moich inspiracji: tutaj , tu , tam i jeszcze to
– 400 g mąki (u mnie orkiszowa jasna z domieszką migdałowej i ciemnej orkiszowej)
– 250 g masła
– 200 g cukru pudru albo drobnego (użyłam tylko 100 gramów cukru pudru i dosłodziłam stewią- 10 tabletek)
– 5 żółtek
– 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
– szczypta soli
– ekstrakt waniliowy
Mąkę przesiać. Dodać sól i cukier. Wymieszać. Następnie proszek do pieczenia i ponownie wymieszać. Do suchych składników na ciasto breton wkroić zimne masło i całość posiekać. Następnie wbić żółtka, dodać ekstrakt waniliowy i zagnieść całe ciasto.
Ciasto bretońskie jest ciastem kruchym, więc w przeciwieństwie do ciasta drożdżowe nie lubi długiego wyrabiania 🙂
Podzielić ciasto na 2 części – u mnie spód troszkę większy. Schłodzić w lodówce przez minimum 1 godzinę. Można też zostawić ciasto na noc.
Smażone śliwki:
– 400 g śliwek
– 50 g ksylitolu/70 g erytrytolu
– 20 g masła
– 1 łyżka rumu
Śliwki pokroić. Masło rozpuścić z ksylitolem na patelni. Jeśli używasz erytrytolu, to dodaj kilka łyżek wody. Dodać śliwki i całość smażyć na średnim ogniu. Uważać, żeby śliwki się nie przypaliły. Podlać od czasu do czasu wodą, aż śliwki się rozpadną/
Nadzienie jest gotowe, gdy ze śliwek powstanie coś na wzór powideł. Na koniec dodać rum i wymieszać. Odstawić do przestudzenia. Do gateau breton możesz użyć też innego nadzienia, są nawet przepisy z wersją “nutellową”.
Przekładanie i pieczenie:
Spód tortownicy o średnicy 24-25 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boki posmarować masłem i obsypać delikatnie bułką tartą/kaszą/mąką np. migdałową czy kokosową.
Jedną cześć ciasta wyłożyć na dno formy i trochę na boki – 1.5 cm wysokości. Wyłożyć powidła i przykryć drugim blatem ciasta. Połączyć boki ze sobą , żeby dobrze się skleiły. Wierzch posmarować jajkiem wymieszanym z odrobiną mleka albo wody. Za pomocą widelca nakreślić wzorki.
Ciasto należy piec w 170 stopniach przez ok. 45 minut.
Ciasto breton musi być złociste, jak wszystkie francuskie wypieki 😉
Bretońskie ciasto najlepiej ostudzić, gdyż ciasto kruche trochę zesztywnieje. Po wyciągnięciu może być delikatnie miękkie, zwłaszcza część spodu przy śliwkach. Ponadto po wystudzeniu nadzienie sliwkowe też się ustabilizuje.
Podsumowując- jest to jedna z lepszych tart, jaką robiłam.
One Comment
Anonimowy
uwielbiam francuskie smakołyki, zapisuję do ulubionych! 🙂