sposoby na brak energii
FIT Słodkie

Sposoby na brak energii… 7 ajurwedyjskich wskazówek :)

sposoby na brak energii, jak dodać sobie energii, medycyna ajurwedyjska, życie zgodne ze sobą, jak zdrowo żyć, jak zdrowo spać, dlaczego sen jest istotny


Jeśli ktoś mnie zapyta jakie są moje sposoby na brak energii, to na pewno odpowiem dobry sen! Nie tylko długość ma znaczenie, ale jakość snu również….Wiem jednak, że te zalecenia w obecnym świecie są dość do codziennej realizacji.

Wiem jednak, że ajurweda zna sposób na wszystko! Na każdy problem, schorzenie, przypadłość….Medycyna ajurwedyjska jest idealnym przykładem odpowiedniej postawy, czyli szukania rozwiązań zamiast spisywania wszystkiego na straty. Nie możesz długo spać? Ajurweda da ci inne pomysły na to, jak dodać sobie energii 😉

No to ruszamy z bogactwem ajurwedyjskiej wiedzy! Pamiętajcie, że małymi krokami i zmianami możecie poprawić stan Waszej energii, ogólnego zdrowia i jakości życia…. Niemniej jednak zawsze jest lepiej zapobiegać, niż szukać sposobów na przywrócenie kondycji psychicznej i fizycznej 😉


1. Jedz sezonowe produkty bogate w pranę


Zacznę od tego, o czym zapewne myślisz. Czym jest prana?
Prana to życiowa energia, czyli to czego teraz potrzebujesz. Można jej nabrać poprzez odpowiednie oddychanie, ale też z jedzenia. Żywność można podzielić na nisko praniczną oraz wysoko praniczną. Z racji, że prana, czyli ta energia płynie z otoczenia, to produkty z dużą ilością prany, to jedzenie z ziemi, naturalne i jak najmniej przetworzone- warzywa, owoce, ziarna i orzechy. Im świeższe jedzenie, tym większa siły prany 🙂

Sposoby na brak energii są różne, medycyna tradycyjna zaleciłaby pewnie kawę albo inne stymulanty. Oczywiście kawa jest jak najbardziej okej, ale traktuję ją jako przyjemność i element kulturowy, aniżeli najlepszy sposób na brak energii. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się odżywcze produkty!


2. Włącz odpowiednie zioła do swojej diety


Moc ziół jest zanan od tysiącleci. Nie znaczy to jednak, że to łatwa sztuka. Ziołolecznictwo wymaga dużo uwagi i rozwagi. Źle dobrane zioła mogą zaszkodzić. Tak samo, jak ich ilość. Niektóre zioła mogą działać na siebie antagonistycznie i wtedy tylko możemy wyrządzić sobie więcej krzywdy.

Niemniej jednak rozsądne podejście do ziół ma zbawienną moc. Brak energii może wynikać ze stresu oksydacyjnego, nie czujesz go, ale Twoje ciało już tak. Z pomocą przychodzą zioła na odstresowanie, zwłaszcza te bogate w adaptogeny. Polub się z ashwaghandą oraz żeń-szeniem, który naturalnie pobudzi nie stymulując układu nerwowego. Jakie jeszcze są ziołowe sposoby na brak energii? W sezonie jesiennym postaw też na lipę! Nie tylko rozgrzewa i wzmacnia odporność, ale według medycyny ludowej przypisuje się jej moc uzdrawiania ciała.

Z kolei z indyjskich ziół polecam Tulsi nazywane też “eliksirem życia”. Napraw z Tulsi koi nerwy, uspokaja i przy tym ma przyjemny, orzeźwiający smak! Gdy masz problemy z koncentracją, to z pomocą również przychodzi Tulsi. To ziele wspomaga układ nerwowy wzmacniając jego komórki. Dzięki temu masz lepszą koncentrację. Warto też do diety włączyć Mucunę, czyli świerzbiec właściwy. Zawiera on w sobie związek o nazwie Lewodopa, który polepsza samopoczucie oraz zwiększa wydolność fizyczną.


3. Odpowiednio zaplanuj posiłki, żeby uniknąć wilczego głodu


Niestety zauważyłam, że wielu ludzi robi zbyt długie przerwy w jedzeniu albo zjada w pośpiechu. Powinniśmy pamiętać, żeby coś zjeść w godzinach 11-16, a to dlatego, że wtedy Nasz ogień trawienny jest najsilniejszy. Wtedy też najwięcej właściwości odżywczych zostanie przyswojonych. Jedzenie ma nam dawać energię do działania, dlatego lepiej zjeść duży posiłek w ciągu dnia, niż wieczorem. Podczas gdy lekkie lunche są popularne, większy i pełniejszy obiad dostarczy organizmowi paliwa potrzebnego na resztę dnia. Zbyt skromny posiłek w ciągu dnia może sprawić, że wieczorem rzucimy się na jedzenie. Co niestety też będzie wpływać na jakość snu.


sposoby na brak energii

sposoby na brak energii, witalność życiowa, równowaga w życiu, świadome żywienie, ajurweda, ajurwedyjskie sposoby, zdrowie z ajurwedą, medycyna ajurwedyjska, joga, jak odnaleźć szczęście, zdrowy styl życia,

4. Nie forsuj się ćwiczeniami, lecz świadomie wybierz aktywność


Regularne ćwiczenia są niezbędne dla dobrego zdrowia, ale należy też zwrócić uwagę na sposób, w jaki wybieramy ruch. Jeśli jesteś zmęczony, może to nie być dzień na zmuszanie się do zaplanowanego treningu o wysokiej intensywności. Jednak z drugiej strony, jeśli masz siedzący tryb pracy, to energiczne ćwiczenia mogą być bardzo przydatne.

Bardzo często pracownicy umysłowi mylą zmęczenie psychiczne z fizycznym i wracają do domu prosto na kanapę. Niestety, taka osoba potrzebuje świeżego powietrza i ruchu bardziej dynamicznego, żeby właśnie oczyścić umysł! Ruszajmy się codziennie, ale dobierajmy ruch do możliwości. Bez presji, bez naciskania, bez wyrzutów sumienia. Trzeba wsłuchać się w swój organizm i zacząć w końcu stosować w rzeczywistości niektóre sposoby na brak energii…bo wiem, że od razu nie wszystko będzie możliwe 🙂


5. Nie zapominaj o oddechu, ale tym głębokim


Zapewne myślisz sobie, że oddech, to oddech. Ale w medycynie ajurwedyjskiej oddech odgrywa bardzo ważną rolę. Istnieją odpowiednie techniki oddechowe. Oddech pozwala na lepszą regenerację tkanek oraz mięśni. Usprawnia krążenie krwi i dodaje prany, czyli wspomnianej wyżej tak zwanej “energii życiowej”. Gorąco polecam zgłębić temat praktyki oddechowej. Gdy czujesz spadek energii, to koniecznie zapoznaj się z tymi dwiema praktykami Nadi Shodhana oraz Kapalabhati.

Nadi Shodhana jest prostą metodą oddechową polegająca na oddychaniu na przemian lewą i prawą dziurką nosową. Szczegółowy opis tej metody znajdziesz na stronie Magazyn Joga

Kapalabhati jest określane mianem oddechu ognia. Usuwa zmęczenie i równoważy system nerwowy. Praktyki oddechowe są idealne jako sposoby na brak energii. Praktykę Kapalabhati najlepiej wykonywać rano na pusty żołądek. Ta technika pozwala na pozbycie się większej ilości dwutlenku węgla oraz pobudza umysł.


6. Krótkie przerwy na złapanie oddechu


Wielu z Nas ma każdy dzień zaplanowany po brzegi, ale czas to przeorganizować. Od dzisiaj w kalendarzu zaznacz sobie czas na przerwy. Nigdy nie planuj spotkań jednego po drugim, nawet jeśli są one wirtualne.

Pomiędzy spotkaniami konieczna jest przerwa. Najlepiej wtedy ten czas wykorzystać na prostą gimnastykę oraz kilka głębokich oddechów. Sposoby na brak energii są różne, ale z pewnością zadbanie o przerwy jest bardzo istotne. Na pewno kojarzysz sytuacje, gdy stres negatywnie wpływał na Twoje decyzje. Gdy natłok myśli nie pozwalał na podjęcie racjonalnej decyzji. Pośpiech to zły doradca i lepiej czasem po prostu odpuścić. Czasem mniej znaczy więcej! Czasem lepiej mieć mniej spotkań, ale dzięki temu będą one bardziej efektywne i owocne…. Z pewnością zauważysz też różnicę w swoim nastroju oraz poziomie energii.


7. Nie zapominaj o uśmiechu i dbaniu o siebie!


Śmiech to zdrowie i to dosłownie. Przewlekły stres skraca życie, z kolei wystarczy śmiać się codziennie i emanować pozytywną energią. Emocje mają wpływ na kondycję psychiczną i tym samym fizyczną. Nie bez powodu zostały stworzone terapie śmiechem, czy chociażby dziedzina psychologii nazywana psychologią pozytywną.

Przeprowadzone nawet badanie , w którym terapia śmiechem skutkowała obniżeniem ciśnienia krwi oraz wzrost stężenia serotoniny zwanej potocznie hormonem szczęścia. Ponadto odnotowano, że dzięki takiej terapii osoby starsze stały się bardziej aktywne i z większą chęcią brały udział w spotkaniach towarzyskich. To pozwala Nam zachować równowagę w życiu! Bardzo często zapominamy o aspekcie społecznym w dbaniu o siebie. W dłuższej perspektywie nie można być zdrowym bez relacji międzyludzkich. Oczywiście mówię tutaj o miłych spotkaniach z lubianymi przez Nas osobami.

Oprócz tego powinniśmy także dbać o pozytywne rytuały związane z dbaniem o siebie. Badania pokazują, że pewność siebie nie płynie tylko z wnętrza, ale taki aspekt jak ładne ubranie, w którym czujemy się swobodnie pomaga w budowie pewności siebie. Kobiety kochają czuć się zadbane, to też leży w Naszej naturze… poczucie piękna, estetyki i gracji. Oj tak, kobiety, które czują się piękne i kochane są szczęśliwsze! Mają więcej energii i witalności. Więcej chęci do życia i działania. U mężczyzn z kolei realizacja zadań, dbanie o rodzinę oraz swoboda są bardzo istotne.


Wymienione wyżej sposoby na brak energii to nie tylko aspekt dotyczący witalności chęci do działania. To także idealne metody na znalezienie spokoju i równowagi w życiu. Te sposoby to tak naprawdę przykład zdrowej głowy i zdrowego ciała. Pokazuję tym samym, że życie jest “smaczne” i każdy z Nas zasługuje na czerpanie z niego garściami. Życie ma być przygodą, nie udręką. Energia ma służyć byciu szczęśliwym i realizacji swoich pasji =)terapia śmiechem, psychologia pozytywna, jak odnaleźć szczęście, egoizm oświecony, brak energii, sposoby na brak energii, jak odzyskać energię, jak odzyskać witalność, sposoby na szczęście, sposoby na jesień, jak zwalczyć jesienną chandrę,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *