wysoki cholesterol, dieta a zły cholesterol
Ciało & Umysł,  Odchudzanie,  Zdrowie

Wysoki cholesterol? Zacznij jeść więcej masła!

wysoki cholesterol, poziom złego cholesterolu


Wysoki cholesterol wiele osób przeraża! Podwyższony jego poziom na wynikach badań wywołuje strach , a samo sprawdzanie paraliżuje….

Mówi się, że redukcja tłuszczu zwierzęcego i wzrost tego pochodzenia roślinnego diecie poziom cholesterolu we krwi, że będzie to sprzyjać, gdy masz wysoki cholesterol.
Nic jednak bardziej mylnego. Dieta uboga w tłuszcze odzwierzęce może powodować wzrost cholesterolu we krwi. Czy jednak, to co jemy ma, aż tak duży wpływ na poziom cholesterolu we krwi? Również nie do końca 😉

Jajka na szczęście wróciły do łask i ludzie przestali się bać cholesterolu w żółtkach. Paradoksalnie jedząc więcej produktów zawierających cholesterol, nasz organizm produkuje go mniej. Przy niedoborach w diecie zaczynamy go gromadzić i stąd właśnie może brać się jego nadmiar….

Czy powinniśmy się więc bać wysokiego cholesterolu? NIE! Ciekawostką jest fakt, że w Polsce zdrowa osoba nie powinna mieć więcej, niż 200 mg/dl cholesterolu. Z kolei w USA ten poziom jest nadal w normie, gdyż granica wynosi 300 mg/dl.
Dlatego też normy to jedno. Dieta to drugie. Ważne są jednak takie parametry jak stan zdrowia, predyspozycje genetyczne oraz styl życia.

Cholesterol jest niezbędnym składnikiem każdej komórki w organizmie.
Odgrywa ważną rolę w produkcji hormonów, witaminy D i żółci niezbędnych do trawienia tłuszczów. Nie możemy się go bać!!! Ważniejszym badaniem od cholesterolu całkowitego będzie sprawdzenie trójglicerydów oraz tzw. złego cholesterolu (LDL).

wysoki cholesterol,


Wysoki cholesterol? I co z tego! Chciałabym, żebyśmy wszyscy przestali przejmować się parametrami, które nie są tak istotne. Wciąż żyjemy w przekonaniu, że cholesterol, to coś złego. Zbyt długo ta informacja krążyła po świecie, żeby tak łatwo zmienić tory myślenia.
Niemniej jednak mam nadzieję, że mój wpis chociaż w małym stopniu sprawi,że zaczniecie bardziej interesować się tematem cholesterolu. Liczę, że wysoki cholesterol nie będzie dla Was niczym strasznym 🙂
Zabieramy się więc na najbardziej popularne mity dotyczące cholesterolu. Obalmy je i podajmy w końcu fakty, którymi oddamy mały hołd cholesterolowi- niezbędnemu składnikowi naszego organizmu!


MIT 1 – Wysoki cholesterol to wina produktów zwierzęcych
FAKT 1– Produkty bogate w cholesterol są zdrowe dla naszego ciała

Kiedy spożywasz dodatkowy cholesterol, twoje ciało kompensuje to poprzez zmniejszenie ilości cholesterolu, który naturalnie wytwarza.W przeciwieństwie do sytuacji, gdy spożycie cholesterolu w diecie jest niskie. Wtedy organizm zwiększa produkcję cholesterolu, aby mieć pewność, że zawsze będzie wystarczająca ilość tej ważnej substancji.

Jajka to jedna z najbardziej pożywnych potraw, jakie możesz jeść. Zdarza się również, że mają wysoką zawartość cholesterolu, a jedno duże jajko dostarcza 211 mg cholesterolu lub 70% RDI.

Ludzie często unikają jaj z obawy, że mogą spowodować gwałtowny wzrost poziomu cholesterolu. Jednak badania pokazują, że jaja nie wpływają negatywnie na poziom cholesterolu i że spożywanie całych jaj może prowadzić do wzrostu HDL chroniącego serce.

Nie ma dowodów na to, że zbyt dużo tłuszczów zwierzęcych i cholesterolu w diecie sprzyja miażdżycy lub zawałom serca. Dlatego też nie należy się bać czerwonego mięsa, jeśli je lubisz. Wysoki cholesterol to wina stresu i w pewnym stopniu złej diety.


MIT 2– Wysoki cholesterol może doprowadzić do chorób serca i zawału
FAKT 2– Cholesterol wcale nie ma aż tak dużego związku z chorobami serca

Zdrowe osoby nie będą miały problemu z zapychaniem się tętnic. Sam cholesterol też nie jest winien. Co więc powoduje, że żył zaczynają się zapychać i pojawia się ryzyko chorób serca? Odpowiedzialne są za to stany zapalne oraz niedobory witaminy C. Cukry rafinowane, żywność przetworzona wypłukują z Nas witaminy i mikroelementy. Wysoki cholesterol, zwłaszcza frakcja LDL to wynik diety ubogiej odżywczo.

Niedobory witaminy C są przyczyną słabych ścian tętnic, a organizm chcąc je wzmocnić i “uszczelnić” wykorzystuje do tego właśnie cholesterol. Z racji, że Nasze ciało i tak go potrzebuje do życia, to jest wykorzystywany również do tego celu.
Niewłaściwym podejściem jest leczenie statynami, które mają za zadanie obniżyć poziom cholesterolu i “naprawić” żyły. Efekt jest niestety odwrotny…Oprócz tego, że pozbywamy się potrzebnego cholesterolu, to statyny mogą również powodować cukrzycę, a także obniżać poziom koenzymu Q10.


MIT 3- Tylko osoby z nadwagą mają podwyższony cholesterol
FAKT 3- Wysoki cholesterol mogą mieć również osoby ze zdrową wagą

Prawdą jest, że wysoki cholesterol w większej mierze dotyka osoby z nadwagą. Niemniej jednak osoby ze zdrową wagą mogą również mieć jego nieprawidłową ilość. Ważnym czynnikiem mającym wpływ na wzrost cholesterolu jest stres oraz brak snu. Niezdrowa dieta to kolejna przyczyna- osoba szczupła może też jeść przetworzone jedzenie,ale w mniejszej ilości, niż osoby otyłe, dlatego też nie ma problemu z wagą. Jednak uboga dieta, może wpływać na stany zapalne i podwyższenie cholesterolu.

Uwarunkowania genetycznie także mogą powodować jego wzrost. W tym przypadku należy mówimy o hipercholesterolemii. Jeśli borykasz się z wysokim poziomem cholesterolu, zwłaszcza tego LDL, to najpierw nleży zadbać o dietę i ruch, a w ciężkich przypadkach można zdecydować się na farmakologiczne leczenie.
W przypadku genetycznych predyspozycji, takie leczenie może okazać się skuteczne. WYSOKI CHOLESTEROL
Wyróżniamy dwie odmiany hipercholesterolemii- pierwotną spowodowaną mutacją genu oraz wtórną. Ta druga odmiana jest często powikłaniem innych chorób, jak niedoczynność tarczycy, choroby wątroby oraz efekt uboczny leczenia glikokortykosteroidami.


wysoki cholesterol, cholesterol ldl, dieta wysoki poziom cholesterolu, miażdżyca,MIT 4- Dieta bogata w jajka może powodować wysoki poziom choleterolu
FAKT 4- Jajka, zwłaszcza żółtka, to źródło zdrowych tłuszczów i nie trzeba ich ograniczać

Jajka to superfood. Pełnowartościowe białko oraz pełen komplet witamin zawartych w żółtku. Do tego bardzo dobry profil kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. Wysoki cholesterol nie ma nic współnego z jajkami 😉
Fakt, że cholesterol w diecie jest powszechny w produktach bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, mógł przyczynić się do hipotezy, że cholesterol w diecie jest miażdżycogenny. Nie należy jednak łączyć tego aspektu z jajkami!
Zdrowy sposób odżywiania może obejmować posiłki o dużej zawartości składników odżywczych, o kontrolowanej ilości spożytych kalorii pochodzących głównie z produktów nieprzetworzonych.

Żółtko jajka zawiera dużą ilość witamin A, D, E, K, B1, B2, B5, B6, B9 i B12.
Oprócz tych witamin jaja stanowią główne źródło choliny, która jest zasadniczo skoncentrowana w żółtku. W żywności cholina występuje zarówno w postaci rozpuszczalnej w wodzie (wolna cholina, fosfocholina i glicerofosfocholina), jak i w postaci rozpuszczalnej w lipidach. Cholina ma ważne i różnorodne funkcje zarówno w utrzymaniu komórek, jak i wzroście na wszystkich etapach życia. Odgrywa pewną rolę w neurotransmisji, rozwoju mózgu i budowy kości. Jajko jest bogate w fosfor, wapń, potas i zawiera umiarkowane ilości sodu. Zawiera także wszystkie niezbędne pierwiastki śladowe, w tym miedź, żelazo, magnez, mangan, selen i cynk.

To w, jak Nasz organizm będzie przyswajał cholesterol z pożywienia zależy od wielu czynników. Sama jego obecność w produktach, to jedno, ale wysoi cholesterol we krwi wynika z faktu, jak nasz organizm go metabolizuje. Na pewno nie należy ograniczać jajek, gdyż są one jednym z najzdrowych produktów.


MIT 5– Im niższy cholesterol, tym lepiej
FAKT 5- W ocenie stanu zdrowia, ważniejsze będą stężenia LDL oraz trójglicerydów

Cholesterol jest budulcem komórek oraz bierze udział w wielu procesach w naszym ciele. Odpowiada za stan systemu nerwowego. To właśnie zbyt niski cholesterol może doprowadzić do miażdżycy. Pisząc “zły cholesterol” chciałabym podkreślić, że tak naprawdę mowa o jednym z jego nośników. Gdy mowa o zmianach miażdżycowych, to winą nie jest sam LDL, lecz jego utleniona wersja. Tak zwany “zły cholesterol” transportuje cholesterol do neuronów., transportuje on również cholesterol z wątroby do komórek Z kolei “dobry cholesterol” ma za zadanie chronić naczynia krwionośne.

Dlaczego niski poziom cholesterolu nie jest zdrowy? Jak wspomniałam wyżej, cholesterol odpowiada za zdrowie systemu nerwowego oraz krwionośnego. Cholesterol wspiera pracę mózgu, działa jak przeciwutleniacz. Ponadto pomaga w przyswajaniu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz w trawieniu samego tłuszczu.

Jeśli nie będziemy dostarczać cholesterolu ze zdrowych produktów, to nasz organizm włączy stan alarmowy. Nasze ciało będzie musiało zacząć go produkować, a głównym źródłem są węglodowany, których jest za dużo w diecie większości ludzi. Niestety ten cholesterol nie będzie tą dobrą frakcją, gdyż węglowodany często wpływają na stany zapalne jelit. Należy więc zadbać o obecność “naturalnego” cholesterolu w diecie- wprowadzić produkty, które są jego źródłem, żeby nasz organizm nie musiał sam go produkować.


Nie rób tego! Poniżej znajdziesz błędy, których powinny unikać osoby z wysokim cholesterolem

  1. Unikaj produktów przetworzonych – gotuj w domu i dodawaj więcej warzyw! Odżywisz swoje ciało.
  2. Ogranicz węglowodany prosty– niestety w dużej mierze to węglowodany są winowajcą wysokiego cholesterolu
  3. Włącz do swojej diety buraki– to warzywo jest pełne antyoksydantów i świetnie oczyszcza organizm
  4. Ogranicz tłuszcze trans oraz wprowadź więcej tych z kwasami Omega 3, czyli przede wszystkim tłuste ryby, oliwa z oliwek, olej lniany i orzechy w włoskie
  5. Ruszaj się, bo to dzięki niemu możesz podnieść poziom dobrego cholesterolu. Niezdrowe trójglicerydy osadzają się w żyłach, gdy mało ćwiczymy. Umiarkowany ruch, w tym spacery będą świetne!
  6. Zrzuć wagę– oczywiście jeśli masz kilka nadprogramowych kilogramów. Badania pokazują, że już mała redukcja wagi poprawia profil lipidowy, a poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów jest niższy.
  7. Wyluzuj i śmiej się! Cały czas będę podkreślać, że dieta to jedna, ale stresujący styl życia to druga bardzo ważna! Możesz bardzo się starać, ale jeśli żyjesz w stresie, to nigdy nie będziesz zdrowy!
  8. Dopraw swoje jedzenie. Warto wprowadzić do swojej diety zioła zgodne z naturalną medycyna ajurwedyjską. Zbawienne będą kurkuma, imbir, kmin, cynamon, czosnek i kolendra.

ŹRÓDŁA:
Cooking to lower cholesterol. American Heart Association. 
11 Tips to Cut Your Cholesterol Fast
Dietary Cholesterol and the Lack of Evidence in Cardiovascular Disease
Can Your Cholesterol Be Too Low?
Foods that lower cholesterol
Final Determination Regarding Partially Hydrogenated Oils

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *