Ciasto jogurtowe z miodem i majonezem! Wilgotne i pyszne :)
Tak… dobrze przeczytaliście, w tym cieście jest….MAJONEZ 😉 A to dlatego, że ten produkt sprawia, że ciasto jest niezwykle wilgotne przy mniej ilości tłuszczu. Oczywiście majonez nie jest wyczuwalny. Caisto jogurtowe uwielbiam, bo ma tę lekko kwaskową nutę, miód od czasu do czasu też zajadam- zdecydowanie bardziej wolę od cukru, bo ma przynajmniej jakiś smak oprócz samej słodyczy.
Oprócz tego ostatnio mam ogromną ochotę na jabłka! Czasem duszę je do jogurtu albo zapiekam pod kruszonką low carb na bazie mąki migdałowej. Ale jabłka to dla mnie też idealny dodatek do ucieranych ciast, w tym jogurtowych. Bez kruszonki nie mogłoby się obejść.
Czasem też mam taki dzień, że pomysły przychodzą mi do głowy szybko i są całkiem ciekawe 😉 Tak było odnośnie polewy…. Po zdjęciach można by pomyśleć, że to ciasto jogurtowe z majonezem udekorowałam jakąś polewą karmelową, ale ….. jest to polewa kawowo-migdałowa! Masło migdałowe z dodatkiem kawy waniliowej, moje nowe odkrycie!
Na pewno nie raz jedliście ciasto jogurtowe oraz ucierane. Ale czy mieliście okazję zjeść wersję z majonezem, miodem, cudownymi jabłkami, pełnoziarnistą kruszonką oraz polewą z kawy i masła migdałowe? Myślę, że takiej kompozycji jeszcze nie jedliście…. I z tego względu też dużo straciliście ;D Zachęcam zrobić to ciasto i tym samym zaskoczyć domowników 😉
IDZIEMY DO PRZEPISU
Ciasto jogurtowe z miodem, majonezem i jabłkami.
Do tego zdrowa kruszonka i polewa kawowo-migdałowa.
Ciasto jogurtowe z miodem i majonezem:
– 1 jajko
– 50 g majonezu ( u mnie majonez kętrzyński)
– 40 g jogurtu gęstego- może być zwykły albo roślinny
– 30 g masła/oleju
– 40 g mąki kokosowej
– 20 g budyniu waniliowego
– 30 g miodu + słodzik (u mnie erytrytol i stewia)
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia
– aromat/ekstrakt waniliowy
– szczypta soli
Masło należy rozpuścić.
Jogurt i majonez muszą być w temp. pokojowej. Zmiksować razem.
Ja użyłam w swoim przepisie majonez kętrzyński– ufam tego produktowi i moim zdaniem jeden z lepszych smakowo majonezów.
Do jajek dodać miód oraz słodzik- u mnie dodatkowo 30 g erytrytolu i 5 tabletek stewii. Zmiksować, aż jajka lekko się napuszą. Oczywiście nie musi to być gęsta, jasna masa, chodzi tylko o rozmiksowanie tych jajek. Następnie dodać jogurt oraz majonez. Do masy jajecznej dodajemy wszystkie pozostałe składniki. Ciasto powinno być bardzo gęste, trochę gęstsze, niż ciasto ucierane na babkę.
Kruszonka owsiano-budyniowa
Postawiłam na kruszonkę na bazie mąki owsianej, ponieważ moim zdaniem świetnie pasują do miodu i jabłek. Można oczywiście zrobić kruszonkę na przykład na bazie mąki migdałowej, mąki ryżowej, gryczanej, jaglanej. Akurat większość mąk będzie się nadawać do kruszonki.
-30 g płatków owsianych + 30 g mąki owsianej
– 20 g budyniu waniliowego (proszek)
– 1 żółtko
– 30 g masła
– 20 g erytrytolu
-aromat waniliowy
W przeciwieństwie do ciasta jogurtowe, tutaj pójdzie szybko i prosto.
Wszystkie składniki na kruszonkę zagnieść. Kruszonką będzie dość “mokra”.
PIECZENIE – ciasto jogurtowe z miodem, majonezem i jabłkami.
Małą tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia.
Na spód wykładamy gęste ciasto jogurtowe z majonezem. Rozprowadzamy po całości za pomocą łyżki- ja swoją moczyłam w ciepłej wodzie, żeby ciasto nie kleiło się do łyżki.
Spód delikatnie posypać budyniem. Wyłożyć pokrojone w kostkę jabłka- przykryć cały spód, u mnie były to 2 małe jabłka.
Na wierzch cała kruszonka. Wstawiamy ciasto jogurtowe z miodem do piekarnika nagrzanego do 170 stopni C na ok. 35-40 minut. Oczywiście ciasto musi być suche po sprawdzeniu patyczkiem. W tym przypadku metoda patyczka się sprawdza, można ją zastosować.
Polewa kawowo-migdałowa
Chcę zaznaczyć od razu, że polewa to moja szybka inwencja twórcza. Do przepisu użyłam kawę rozpuszczalną z aromatem waniliowym (taka z Biedronki). Do tego cudowne masło migdałowe, które bardziej trafia w moje kubki smakowe, niż tradycyjne orzechowe. Ale każde masło z orzechów się sprawdzi. Orzechy, jabłka i miód= klasyk, który zawsze się sprawdza!
-1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
– 3 łyżki wrzątku
– 2 łyżki erytrytolu w pudrze
– 20 g masła migdałowego
– odrobina odżywki białkowej/mleka w proszku/mąki kokosowej albo gumy guar- jeśli masa jest za rzadka
Do wrzątku dodać kawę i masło migdałowe. Dobrze wymieszać. Dodać erytrytol i ponownie wymieszać. Odstawić na 10 minut. Jeśli masa jest za rzadka to wystarczy dodać odrobinę zagęstnika w postaci gumy ksantanowej/guar albo po prostu odżywki białkowej, mleka w proszku, mąki kokosowej czy chociażby ryżowej, jaglanej. Podusmowując- każda mąka, która nie wymaga obróbki termicznej się sprawdzi. Jeśli użyjecie kaszy manny, to polewa może mieć białe kropeczki, tak jak zważony krem, dlatego lepiej użyć czegoś gładkiego 🙂