głód, wilczy apetyt, kompulsywne jedzenie,
Ciało & Umysł,  Odchudzanie,  Zdrowie

Dlaczego nie chudniesz? Głód emocjonalny i wilczy apetyt.

głód emocjonalny,


Głód emocjonalny – co to jest i skąd się bierze? Co to jest emocjonalne jedzenie?

Gdy czujesz się przygnębiony, możesz sięgnąć po pojemnik lodów, zamówić “samotną” pizzę lub po stresującym dniu w pracy rzucić się na chipsy, czy inne przekąski. Jedzenie emocjonalne to jedzenie, które poprawia samopoczucie, a nie żołądek. Niestety jest to błędne koło, ponieważ emocjonalne jedzenie nie rozwiązuje problemów emocjonalnych. W rzeczywistości zwykle sprawia, że ​​czujesz się gorzej. Głód emocjonalny niestety powoduje wyrzuty sumienia i wcale nie rozwiązuje wewnętrznych problemów. Potem pozostaje nie tylko pierwotny problem emocjonalny, ale także czujesz się winny z powodu przejadania się.

Zajadanie emocji, czyli tak zwany głód emocjonalny pojawia się, gdy zaczynamy jeść bez fizycznego poczucia głodu. Wielu z nas zwraca się również po jedzenie w celu zapewnienia sobie wygody, odprężenia lub w ramach nagrody. 
Niestety, często kiedy to robimy, sięgamy wtedy po śmieciowe jedzenie, słodycze i inne pocieszające, ale niezdrowe produkty. Głód emocjonalny niestety nie idzie w parze ze zdrowymi wyborami.


emocjonalne zajadanie emocji


Czy jesteś emocjonalnym zajadaczem?

GŁÓD EMOCJONALNY I JEGO DIAGNOZA

 • Czy jesz więcej, gdy czujesz się zestresowany?
 • A może jesz, kiedy nie jesteś głodny lub gdy jesteś pełny?
 • Czy jesz, aby czuć się lepiej (aby się uspokoić myśli)?
 • Lubisz nagradzać się jedzeniem?
 • Czy regularnie jesz tyle, żeby wypełnić żołądek w 100% albo i więcej?
 • Do tego jedzenie sprawia, że ​​czujesz się bezpiecznie? Czy uważasz, że jedzenie to przyjaciel?
 • Czujesz się bezsilny lub nie masz kontroli nad jedzeniem?


Cykl emocjonalnego jedzenia

Głód emocjonalny, a sporadyczne sięganie po jedzenie po ciężkim dniu….Od czasu do czasu używanie jedzenia jako przekąski, nagrody lub uroczystości niekoniecznie jest złą rzeczą. Ale kiedy jedzenie jest twoim głównym mechanizmem radzenia sobie z emocjami… gdy twoim pierwszym impulsem jest otwieranie lodówki, gdy jesteś zestresowany, zdenerwowany, zły, samotny, wyczerpany lub znudzony – utkniesz w niezdrowym cyklu, w którym prawdziwe uczucie lub problem jest nigdy nie adresowane.
Jedzenie zaczyna być “sztucznym” środkiem na uciszenie myśli. Takie podejście nie rozwiązuje jednak prawdziwego problemu.

cykl emocjonalnego jedzenia
Głodu emocjonalnego nie można wypełnić jedzeniem. W tej chwili jedzenie może być przyjemne, ale uczucia, które wywołały jedzenie, nadal istnieją. I często tym samym czujemy się gorzej, niż przedtem z powodu niepotrzebnych kalorii, które właśnie spożyliśmy.

W efekcie, problem z którym walczymy staje się większy, a do tego dochodzi złość na siebie za brak silnej woli. Przestajemy uczyć się zdrowszych sposobów radzenia sobie z emocjami, nadchodzi coraz trudniejszy czas kontrolowania wagi i czujemy się coraz bardziej bezsilni zarówno w stosunku do jedzenia, jak i swoich uczuć. 

Ale bez względu na to, jak czujesz się bezsilny wobec jedzenia i swoich uczuć, można dokonać pozytywnej zmiany. Możesz nauczyć się zdrowszych sposobów radzenia sobie z emocjami, unikać wyzwalaczy, podbić apetyt, a wreszcie położyć kres emocjonalnemu jedzeniu. Głód emocjonalny można pokonać 🙂

Różnica między głodem emocjonalnym a głodem fizycznym

Zanim uwolnisz się od cyklu emocjonalnego jedzenia, musisz najpierw nauczyć się odróżniać głód emocjonalny od fizycznego. Może to być trudniejsze, niż się wydaje, zwłaszcza jeśli regularnie sięgasz po jedzenie, aby poradzić sobie ze swoimi uczuciami.Głód emocjonalny to mocny przeciwnik i trzeba wyrobić w sobie wojownicze cechy 🙂

Głód emocjonalny może być potężny, więc łatwo go pomylić z głodem fizycznym. Czasem też po okresie odchudzania czujemy wzmożony apetyt. Takie uczucie, że moglibyśmy jeść i jeść. Nie musi wcale to oznaczać głodu emocjonalnego, lecz po prostu potrzebę fizjologiczną. Podczas odchudzania spada poziom leptyny, hormonu odpowiedzialnego za sytość.

Gdy naszemu ciała przez długi czas brakowało energii, po okresie deficytu zaczyna domagać się jedzenia. Trzeba wsłuchać się w swoje ciało i odżywić go. Jeśli czujesz głód, ale sięgasz po dobre produkty i jedzenie mimo wszystko nie jest na 1szym miejscu, to jest dobrze. Nawet ta ciągła potrzeba jedzenia czegoś nie oznacza nic złego 🙂

Jednak może być i tak, że jedzenie to Twój sposób na radzenie sobie ze stresem. Traktujesz wtedy jedzenie jako umilacz, środek na całe zło świata. Gdy czujesz satysfakcję i zrelaksowanie po zjedzeniu pączka, to znaczy, że po prostu potrzebowałeś/aś go. Emocjonalne zajadanie wiąże się z poczuciem winy bez poprawy nastroju, a wręcz jego pogorszeniu.
Jak objawia się głód emocjonalny?….

#1. Głód emocjonalny pojawia się nagle. Uderza cię natychmiast i wydaje się przytłaczający. Z drugiej strony jest głód fizyczny, który pojawia się stopniowo, miarowo- tak zwany mały głód i ten duży. Chęć jedzenia nie jest tak straszna, ani nie wymaga natychmiastowej satysfakcji (chyba że nie jadłeś od bardzo dawna).

#2. Głód emocjonalny pragnie żywności zapewniającej komfort. Kiedy jesteś głodny fizycznie, prawie wszystko brzmi dobrze – w tym zdrowe rzeczy, takie jak warzywa. Chcesz po prostu wrzucić coś na ruszt 😉 Ale emocjonalny głód pragnie fast foodów lub słodkich przekąsek, które zapewniają natychmiastową ulgę, zadowolenie .Niestety złudne i chwilowe… 

#3. Głód emocjonalny często prowadzi do bezmyślnego jedzenia. Zanim się zorientujesz, zjadłeś całą torbę z frytkami lub cały kufel lodów, nie zwracając na to uwagi i nie ciesząc się w pełni. Kiedy jesz w odpowiedzi na fizyczny głód, zazwyczaj jesteś bardziej świadomy tego, co robisz. Jeśli chcesz dodać sobie przyjemności w danym dniu i sięgasz po jedzenie, ale nie jako pocieszyciela, lecz po prostu spotkanie z przyjacielem, to wtedy te produkty komfortowe mają inny “wydźwięk”. To jak spotkanie z rodziną przy stole, gdzie wspólnie cieszysz się tłustymi potrawami i kalorycznymi deserami 🙂

#4. Głód emocjonalny nie znajduje się w żołądku.  Zamiast burczenia w brzuchu lub bólu w żołądku, odczuwasz głód jako pragnienie, którego nie możesz pozbyć się z głowy. Koncentrujesz się na konkretnych teksturach, gustach i zapachach. Myśli o jedzeniu krążą, jak szalone. Czujesz się zamroczony, nieświadomy….

#5. Głód emocjonalny często prowadzi do żalu, poczucia winy lub wstydu.  Kiedy jesz, aby zaspokoić głód fizyczny, raczej nie poczujesz się winny ani zawstydzony, ponieważ po prostu dajesz swojemu ciału to, czego potrzebuje. Jeśli czujesz się winny po jedzeniu, to prawdopodobnie dlatego, że wiesz głęboko, że nie jesz z powodów żywieniowych!!!

głód emocjonalny

Głód fizyczny:

 • Narasta stopniowo
 • Może poczekać
 • Jest otwarty na różne opcje- wszystko brzmi dobrze
 • Ustaje, gdy jesteś pełny
 • Zaspokojenie go nie wywołuje poczucia winy

Głód emocjonalny

 • Pojawia się nagle
 • Nie możesz poczekać
 • Domaga się żywności “komfortowej”- bogatej w tłuszcze, fast food
 • Nie ustaje pomimo pełności w żołądku
 • Wiąże się z nieświadomym jedzeniem. Brak kontroli i radości z jedzenia.

Zidentyfikuj swoje emocjonalne wyzwalacze jedzenia

Pierwszym krokiem do położenia kresu emocjonalnemu jedzeniu jest identyfikacja osobistych “wyzwalaczy”. W jakich sytuacjach, miejscach lub uczuciach sięgasz po wygodę jedzenia? Najbardziej emocjonalne jedzenie jest związane z nieprzyjemnymi uczuciami, ale może być również wywołane przez pozytywne emocje, takie jak nagradzanie się za osiągnięcie celu lub świętowanie wakacji lub szczęśliwego wydarzenia.

O ile nagradzanie się jest mniej niebezpieczne, bo nie jest to zajadanie smutków, trzeba tez umieć wyważyć sytuacje, w których dogadzamy sobie jedzeniem. Powinny to być bardzo szczególne momenty!Najczęstsze przyczyny emocjonalnego jedzenia

#STRES  – Czy zauważyłeś kiedyś, jak stres powoduje, że jesteś głodny? To nie tylko w twoim umyśle, ale ciało też reaguje na stres.Jedni mają ściśnięty żołądek, a gdy stres mija, to pojawia się wilczy apetyt. Inni z kolei już podczas sytuacji stresującej muszą sięgać po przekąski. 
Kiedy stres jest chroniczny, jak to często bywa w naszym chaotycznym, szybkim świecie, twoje ciało wytwarza wysoki poziom hormonu stresu, kortyzolu. Kortyzol wyzwala apetyt na słone, słodkie i smażone potrawy – potrawy, które dają przypływ energii i przyjemności. 
Im bardziej niekontrolowany stres w Twoim życiu, tym większe prawdopodobieństwo, że zwrócisz się po jedzenie w celu uzyskania ulgi emocjonalnej. Więcej o stresie znajdziesz w moim innym wpisie 🙂 Zachęcam, bo dowiesz się tam, jak istotny jest spokój ducha w odchudzaniu- kalorie to nie wszystko!!! Tutaj więcej o stresie —->
5 PROSTYCH SPOSOBÓW NA RADZENIE SOBIE ZE STRESEM

#CODZIENNE EMOCJE  – Jedzenie może być sposobem na chwilowe wyciszenie lub „stłumienie” niewygodnych emocji, w tym gniewu, strachu, smutku, niepokoju, samotności, urazy i wstydu. Podczas gdy otępiasz się jedzeniem, możesz uniknąć trudnych emocji, których wolałbyś nie odczuwać. Emocjonalne jedzenie jest ciężkie do walki, ponieważ emocje same w sobie są już silnymi czynnikami, które hamują niestety zdrowo-rozsądkowe podejście i obiektywne “ugryzienie” tematu.

#NUDA/POCZUCIE PUSTKI – czy jesz po prostu po to, aby wypełnić lukę, aby pozbyć się nudy, bo nie masz co robić? Czujesz się niespełniony i pusty, a jedzenie jest sposobem na zajęcie ust i czasu. W tej chwili wypełnia cię i odrywa od ukrytych uczuć bezcelowości i niezadowolenia z życia. Jedząc pozwalasz sobie na bycie obojętnym wobec innych spraw, to jest sztuczne znalezienie zajęcia, po to żeby naprawdę nie zmierzyć się z problemem.

#ZWYCZAJE DZIECIŃSTWA  – Przypomnij sobie wspomnienia z dzieciństwa dotyczące jedzenia. Czy twoi rodzice nagradzali dobre zachowanie lodami, zabierali cię na pizzę, gdy dostałeś dobrą ocenę, czy podawali ci słodycze, gdy byłeś smutny? Te nawyki często przenoszą się w dorosłość. Lub twoje jedzenie może być napędzane nostalgią – dla cennych wspomnień z grillowania hamburgerów na podwórku z tatą lub pieczenia i jedzenia ciastek z mamą.

Jeśli wszystkie te czynności były dawkowane rozsądnie i dogadzanie związane były z wyjątkowymi okazjami, to takie zwyczaje wpisują się w ramy normalności. Najgorzej jednak, gdy takie “nagrody” stawały się codziennością.

WPŁYWY SPOŁECZNE. Spotkanie z innymi ludźmi na posiłek to świetny sposób na złagodzenie stresu, ale może również prowadzić do przejadania się… Łatwo jest nadużywać po prostu dlatego, że jedzenie tam jest lub ponieważ wszyscy inni jedzą. Możesz także przejadać się w sytuacjach społecznych z powodu nerwowości. A może Twoja rodzina lub grono przyjaciół zachęca do przejadania się i łatwiej jest dogadać się z grupą.

jedzenie emocjonalne,wilczy apetyt

Prowadź emocjonalny dziennik jedzenia

Prawdopodobnie rozpoznałeś siebie w co najmniej kilku poprzednich opisach. Ale i tak będziesz chciał uzyskać jeszcze bardziej szczegółowe informacje. Jednym z najlepszych sposobów identyfikowania wzorców emocjonalnego jedzenia jest śledzenie dzienniczka jedzenia i nastroju.

Za każdym razem, gdy przejadasz się lub czujesz się zmuszony sięgnąć po swoją wersję komfortowego jedzenia, poświęć chwilę, aby dowiedzieć się, co wywołało tę potrzebę. Jeśli cofniesz się, zwykle znajdziesz niepokojące wydarzenie, które wywołało emocjonalny cykl jedzenia. Zapisz to wszystko w swoim dzienniku z jedzeniem i nastrojem: co zjadłeś (lub co chciałeś zjeść), co cię zdenerwowało. Jak się czułeś przed jedzeniem, co czułeś podczas jedzenia i jak się czułeś później.  

Z czasem zobaczysz wzór pojawiający się systematycznie i w bardzo podobnych okolicznościach.. Być może zawsze spotkanie z przyjacielem kończysz z poczuciem przejedzenia? A może stresujesz się, gdy jesz, albo kiedy nie dotrzymujesz terminu lub kiedy uczestniczysz w zajęciach rodzinnych. Po zidentyfikowaniu wyzwalaczy związanych z odżywianiem się, następnym krokiem jest znalezienie zdrowszych sposobów żywienia swoich uczuć.

ZNAJDŹ INNE SPOSOBY KARMIENIA SWOICH UCZUĆ

Jeśli nie wiesz, jak radzić sobie z emocjami w sposób, który nie wiąże się z jedzeniem, nie będziesz w stanie długo kontrolować swoich nawyków żywieniowych. Diety tak często zawodzą, ponieważ oferują logiczne porady żywieniowe, które działają tylko wtedy, gdy masz świadomą kontrolę nad swoimi nawykami żywieniowymi. Dieta ani rozsądne podejście dotyczące jedzenia nie działa, gdy dopada się emocjonalny głód.

Aby przestać jeść emocjonalnie, musisz znaleźć inne sposoby na poprawę humoru. Nie wystarczy zrozumieć cyklu emocjonalnego jedzenia, ale jest to na pewno pierwszy krok!  Potrzebujesz alternatyw dla jedzenia, do których możesz się zwrócić w celu spełnienia emocjonalnego. Głód emocjonalny to też nawyk, nasz mózg jest sprytny. Gdy znajdziesz inne zajęcie na odstresowanie i będziesz się tego trzymał przez dłuższy czas, Twój mózg po pewnym czasie potraktuje to jako nową metodę. Wtedy też podczas stresu nie będziesz myśleć o jedzeniu, ale o tym nowym sposobie, jak na przykład medytacja, słuchanie muzyki, czy nawet boksowanie 🙂

-> Alternatywy dla emocjonalnego jedzenia

Jeśli jesteś przygnębiony lub samotny. Zadzwoń do kogoś, kto zawsze sprawia, że ​​czujesz się lepiej. Baw się z psem lub kotem lub spójrz na ulubione zdjęcie lub cenioną pamiątkę.

Gdy jesteś niespokojny, wykorzystaj  swoją nerwową energię, tańcząc do swojej ulubionej piosenki, ściskając piłkę stresu lub spacerując energicznie.

Jeśli jesteś wykończony,  zafunduj sobie filiżankę gorącej herbaty, weź kąpiel, zapal świece zapachowe lub zawiń ciepły koc.

Podczas nudy/braku zajęcia.  Poczytaj dobrą książkę, obejrzyj serial komediowy, odkrywaj na świeżym powietrzu lub przejdź do czynności, którą lubisz (obróbka drewna, gra na gitarze, strzelanie do obręczy, scrapbooking itp.).


głód emocjonalny, jedzenie pod wpływem emocji.

Zatrzymaj się, gdy dojdzie do łaknienia, i wyostrz swój rozsądek

Większość osób, u których zdiagnozowano głód emocjonalny jest bezsilna w stosunku do tego poczucia/stanu. Kiedy uderza Cię ochota na jedzenie, możesz myśleć tylko o tym. Czujesz prawie nie do zniesienia napięcie, które wymaga podania jedzenia! Ponieważ bezowocnie próbowałeś się opierać w przeszłości, wierzysz, że twoja siła woli jest minimalna. Ale prawda jest taka, że ​​masz więcej władzy nad swoimi pragnieniami niż myślisz. Najważniejsze, żeby potrafić podejść do tematu obiektywnie, uwypuklić świadomość i oddalić jedzenie ze swoich myśli.

#.Zastosuj zasadę 5 minut

Emocjonalne jedzenie bywa automatyczne i praktycznie bezmyślne. Z opóźnieniem zdasz sobie sprawę z tego, co robisz, że sięgnąłeś po kubeł z lodami i w przeciągu chwili zjadłeś połowę. A co jeśli zamiast przez te 5 minut zjeść bardzo szybkie ten pojemnik lodów, po prostu skupiłbyś się na oddychaniu? Jeśli możesz poświęcić chwilę, aby zatrzymać się i zastanowić, kiedy trafi cię głód, dajesz sobie możliwość podjęcia innej decyzji.

Czy możesz odłożyć jedzenie na pięć minut? Lub po prostu zacznij od jednej minuty. Nie mów sobie, że nie możesz  ulec  pragnieniu; pamiętajcie, że zabronione jest niezwykle kuszące, to Twój zakazany owoc. Nie mów sobie, że musi to być bezwzględnie 5 minut. Po prostu każ sobie czekać, najdłużej jak dasz radę. Potraktuj to jako wyzwanie, test, ale bez zbędnej presji owiniętej w ramy czasowe. Głód emocjonalny to już i tak sam w sobie duży przeciwnik, nie dodawaj kolejnego w postaci czasu 🙂

Podczas czekan bądź sam ze sobą. Jak się czujesz? Co się dzieje emocjonalnie? Nawet jeśli skończysz jeść, będziesz lepiej rozumieć, dlaczego to zrobiłeś. Może to pomóc w przygotowaniu się na inną reakcję następnym razem.

#.Naucz się akceptować swoje uczucia – nawet te negatywne

Chociaż może się wydawać, że głównym problemem jest to, że jesteś bezsilny wobec jedzenia, to jedzenie emocjonalne w rzeczywistości wynika z poczucia bezsilności wobec Twoich emocji. Nie czujesz, że jesteś w stanie poradzić sobie ze swoimi uczuciami, więc unikasz ich za pomocą jedzenia. Boisz się konfrontacji ze swoim stanem emocjonalnym.

Umożliwienie sobie poczucia dyskomfortu może być przerażające. Możesz obawiać się, że podobnie jak pudełko Pandory, kiedy otworzysz drzwi, nie będziesz mógł ich zamknąć. Ale prawda jest taka, że ​​kiedy nie mamy obsesji na punkcie naszych emocji, nawet najbardziej bolesne i najtrudniejsze uczucia opadają stosunkowo szybko i tracą moc kontrolowania naszej uwagi.

Aby to zrobić, musisz być uważny i nauczyć się pozostawać w kontakcie z obecnym doświadczeniem emocjonalnym. Dzięki temu możesz powstrzymać stres i naprawić problemy emocjonalne, które często powodują emocjonalne jedzenie.

#.Rozkoszuj się bez przejadania się- delektuj się jedzeniem

Kiedy jesz, aby nakarmić swoje uczucia, masz tendencję do robienia tego szybko, bezmyślnie jedząc na autopilocie. Jesz tak szybko, że tracisz różne smaki i tekstury jedzenia, a także wskazówki twojego ciała, że ​​jesteś pełny. Innymi słowy, delektując się każdym kęsem, nie tylko będziesz bardziej cieszyć się jedzeniem, ale będziesz mniej skłonny do przejadania się. Jedzenie to przyjemność, którą warto celebrować i podchodzić do niego z szacunkiem. Z radością i świadomością, że jesteś szczęściarzem mogąc próbować tak wielu pysznych rzeczy 🙂

Spowolnienie i delektowanie się jedzeniem to ważny aspekt uważnego jedzenia, przeciwieństwo bezmyślnego, emocjonalnego jedzenia. Spróbuj wziąć kilka głębokich oddechów przed rozpoczęciem jedzenia, odłóż naczynia między kęsami i skoncentruj się na jedzeniu. 

Zwróć uwagę na tekstury, kształty, kolory i zapachy swojego jedzenia. Jak smakuje każdy kęs? Jak to czuje twoje ciało? Zwolnienie w ten sposób sprawi, że docenisz każdy kawałek jedzenia o wiele bardziej. Możesz nawet rozkoszować się ulubionymi potrawami i poczuć się znacznie lepiej. Sygnał pełności potrzebuje czasu, aby dotrzeć do mózgu, więc poświęcenie kilku chwil na zastanowienie się po każdym ugryzieniu – głodny czy już nasycony – może pomóc uniknąć przejadania się.  

Ćwicz uważne jedzenie

Jedzenie podczas wykonywania innych czynności – na przykład oglądania telewizji, prowadzenia samochodu lub grania telefonem może uniemożliwić pełne czerpanie przyjemności z jedzenia. Ponieważ twój umysł jest gdzie indziej, możesz nie czuć się usatysfakcjonowany lub kontynuować jedzenie, nawet jeśli nie jesteś już głodny. Bardziej uważne jedzenie może pomóc skupić się na jedzeniu oraz na przyjemności z posiłku i przejadania się.

uważne jedzenie, walka z nadmiernym apetytem,

Wspieraj się nawykami zdrowego stylu życia

Kiedy jesteś silny fizycznie, zrelaksowany i wypoczęty, lepiej poradzisz sobie z przeciwnościami, które życie nieuchronnie Nam rzuca. Ale kiedy już jesteś wyczerpany i przytłoczony, każda mała czkawka może zepchnąć cię z torów …i to prosto w stronę lodówki. Ćwiczenia, sen i inne nawyki zdrowego stylu życia pomogą ci przetrwać trudne chwile bez emocjonalnego jedzenia.

Niech codzienne ćwiczenia będą priorytetem.Aktywność fizyczna czyni cuda dla Twojego nastroju i poziomu energii, a także jest potężnym środkiem zmniejszającym stres. Unikaj jednak treningów podnoszących kortyzol, jeśli nie potrafisz zadbać o odpowiednią regenerację 😉 Joga, pilates i ćwiczenia siłowe będą na początek świetnym rozwiązaniem. Do tego ruch na świeżym powietrzu jako dawka kontaktu z naturą 🙂 Jeśli masz problem z wyrobieniem nawyki dotyczącego ruchu, to odsyłam do zagranicznego artykułu- Jak zacząć ćwiczyć i pozostać zdeterminowanym

Staraj się spać przez 8 godzin każdej nocy. Kiedy nie spisz dobrze, Twoje ciało pragnie słodkich pokarmów, które zapewnią ci szybki zastrzyk energii. Odpoczynek zapewni kontrolę apetytu i zmniejszy apetyt. Gdy brakuje snu, to brakuje energii, stąd Twój organizm podpowiada Ci szybkie jego źródła jak słodycze i fast foody.

Znajdź czas na relaks. Pozwól sobie na co najmniej 30 minut każdego dnia na relaks, odcięcie od zewnętrznych czynników i odpoczynek. Nadszedł czas, aby odpocząć od obowiązków i naładować akumulatory.

-Połącz się z innymi.  Nie lekceważ znaczenia bliskich relacji i działań społecznych. Spędzanie czasu z pozytywnymi ludźmi, którzy poprawiają twoje życie, pomoże ci uchronić się przed negatywnymi skutkami stresu


Musze przyznać, że od początku zasada, że tylko deficyt odpowiada za spadek wagi nie przekonywała mnie tak w 100%. Uważam, że jakość jedzenia jest bardzo ważna. Inaczej będzie metabolizowany kawałek dobrej ryby, niż przetworzona konserwa mięsna. Głód może przybierać różne formy. Fizyczny można łatwo kontrolować.

Jednak po długim odchudzaniu może pojawić się problem z jego zaspokojeniem. W zależności od stanu naszego umysłu, historii odchudzania oraz relacji z jedzeniem przed zrzucaniem wagi, może pojawić się problem związany z emocjonalnym podejściem do żywności.

Głód emocjonalny jest jak najbardziej realny i może spotkać wiele osób. Nawet tych, które się nie odchudzały. Niestety bardzo często złe nawyki z dzieciństwa oraz trauma, której lekarstwem było jedzenie mogą zaburzać nasz stosunek do jedzenia.
Jeśli zauważysz, że podchodzisz do jedzenia zbyt emocjonalnie, pomyśl sobie, że jest ono źródłem energii, ma dać Ci siły do działania, ale celem Twojego życia jest realizacja Twoich pasji, odpoczynek, aktywność, jedzenie to paliwo, a nie cel 😉

relaks, walka ze stresem, głód emocjonalny

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *