Zdrowie,  Ciało & Umysł,  Odchudzanie,  Ziołolecznictwo

3 Majowe zioła odchudzające, po które musisz sięgnąć!

zioła odchudzające, zioła majowe, pokrzywa, krwawnik, mniszek lekarski


Zioła odchudzające: kto wierzy w ich moc? Ja tak, bo chodzi tutaj o wspomaganie, a nie zastąpienie zdrowego stylu życia 🙂 Majowe zioła są szczególnie przydatne w walce o szczupłą sylwetkę.


Maj jest miesiącem, w którym natura obdarowuje Nas w same cudowne produkty, w tym zioła odchudzające. Majowe zioła są bogate w antyutleniacze, jest to wspaniały okres wyrastania, w którym nie są spalone słońcem. Te moje trzy propozycje to superfoods- zioła odchudzające, zioła przeciwzapalne, zioła antybakteryjne, po prostu pełen kompleks 😀

Jeśli nadal czujecie się zmęczeni, ociężali, bez energii, a do tego cały czas dopada Was jakaś infekcja, to koniecznie sięgnijcie po te trzy zioła.

Wybrałam akurat te, które sama będę zbierać 🙂 Są to chyba jedne z lepszych ziół rosnących w maju, a do tego bardzo łatwo dostępnych, no i są to zioła, które wykazują właściwości odchudzające 😀 Gorąco zachęcam do własnych zbiorów, gdyż takie zioła to czysta magia- zioła te mają też właściwości odchudzające !

Nie porównujcie ich do sklepowych, które bardzo często uprawiane są masowo i szybko. To co wyrosło samo, w swoim tempie i w miejscu, w którym chciało, czyli w naturalnym środowisku zawsze będzie wyjątkowe i lepsze!

Jak wiadomo zrzucanie kilogramów zależy od stanu naszego zdrowia, od organizmu oraz jego zdolności adaptacyjnych…. Sięgając po polskie, majowe zioła zrobimy sobie tylko przysługę! Zioła odchudzające dzięki właściwościom oczyszczającym organizm.

Takie zbieranie ziół daje dużo satysfakcji, a ponadto potraktować to można jako eksplorowanie natury. Spacery to jedna ze zdrowszych aktywności, którą może uprawiać każdy. Dostosujcie tempo, wybierzcie naturalne środowisko i zbierajcie zioła!

Powróćmy trochę do dawnych czasów i przypomnijmy sobie jak to było być zbieraczem! Współczesne życie w pędzie oraz w tłumie nie jest w żaden sposób wpisane w naszą naturę. To, jak żyjemy naprawdę należy poprawić :)Tym samym apel- MARSZ PO ZIOŁA 😀

#1. MNISZEK LEKARSKI

Zioła odchudzające, a raczej powinnam napisać zioła wspomagające utratę wagi działają na cały organizm. Chodzi o polepszenie działania naszych narządów i ogólne odżywienie. Musimy być zdrowi, żeby móc redukować wagę


zioła odchudzające, majowe zioła, mniszek lekarski


Mniszek lekarski znany jest raczej jako nieprzydatny w ogródku chwast. Co prawda na łące ładnie wyglądają jego żółte kwiaty, ale na ogródku już to ziele nie jest aż tak mile widziane 😉
Najlepsze jest to, że cały mniszek może być zjadany, łodygi, kwiaty, liście- całość!

Zielenina mniszka lekarskiego dostarcza znaczną ilość kilku minerałów, w tym żelaza, wapnia, magnezu i potasu.

Korzeń mniszka lekarskiego jest bogaty w inulinę, która jest rodzajem rozpuszczalnego błonnika znajdującego się w roślinach, który z kolei wspomaga wzrost i utrzymanie zdrowej flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Stąd można go nazwać ziołem odchudzającym. Korzeń mniszka lekarskiego jest często suszony i spożywany jako herbata, ale może być również spożywany w całej formie.

Zioła odchudzające to żadne mit- mają one po prostu wspomagać, a nie wykonać za Nas całą robotę 🙂 Mniszek lekarski jest pełen silnych przeciwutleniaczy, co może wyjaśniać, dlaczego roślina ta ma tak szerokie zastosowanie dla zdrowia. Przeciwutleniacze to cząsteczki, które pomagają neutralizować lub zapobiegać negatywnemu wpływowi wolnych rodników w organizmie.

Ziele to jest też bogatym źródłem beta-karotenu i związków polifenolowych, o których wiadomo, że mają silne właściwości antyoksydacyjne, które mogą zapobiec starzeniu się i niektórym chorobom.

Sięgając po zioła majowe, w tym właśnie po mniszek, dostarczamy sobie tym samym witaminę K oraz A, których mniszek zawiera niezwykle dużo! Witamina K to bardzo ważna witamina, która odpowiada za Nasze kości , ale może również odgrywać rolę w walce z chorobą Alzheimera poprzez ograniczenie uszkodzenie neuronów w mózgu.


zioła odchudzające,


Herbata z kwiatów mniszka lekarskiego to świetna propozycja przed obiadem czy tłuszczowym posiłkiem 🙂 Napar taki może być skuteczny przy odchudzaniu, ponieważ wspomaga rozkład tłuszczu i poprawia również trawienie poprzez stymulowanie wydzielania żołądkowego w żołądku. Dlatego właśnie mniszek jest zaliczany do ziół odchudzających.

Ziele z mniszka z kolei idealne jest do sałatek- dodatkowy składnik do mixu obiadowego 😀 A do tego warto wypróbować zrobić polską wersję pesto czy pasty z dodatkiem mniszka lekarskiego 🙂


#2. POKRZYWA ZWYCZAJNA

Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o pokrzywie. U mnie jest to ziele plasujące się na podium. Mam go wokół bardzo dużo, więc grzechem byłoby nie wykorzystać tego daru natury 🙂
Pokrzywa zwyczajna jest podstawą medycyny ziołowej od czasów starożytnych. Używana była wtedy przede wszystkim do leczenia stanów zapalnych. Pokrzywa jest niezwykła i zadba kompleksowo o ciało- to zioła odchudzające, oczyszczające i moczopędne, a także przeciwzapalne.

Pokrzywa podobnie jak mniszek lekarski jest źródłem antyoksydantów pomagających pozbyć się wolnych rodników.

Oprócz tego jest pomaga w walce ze stanami zapalnymi. Okazuje się, że pieczenie po dotknięciu tego zioła jest zdrowe! Pokrzywa ma wiele związków, które mogą zmniejszyć stan zapalny.

W badaniach na zwierzętach i probówkach, kłucie pokrzywą zmniejszało poziomy wielu hormonów zapalnych poprzez zakłócanie ich produkcji.

Pokrzywa dobra dla mężczyzn. Zwłaszcza tych w podeszłym wieku, którzy mogą mieć problemy z prostatą. Powiększona prostata jest powszechnie nazywana łagodnym przerostem gruczołu krokowego (BPH).  Co ciekawe, kilka badań sugeruje, że pokrzywa może pomóc w leczeniu BPH.
Badania na zwierzętach ujawniają, że ta potężna roślina może zapobiec konwersji testosteronu do dihydrotestosteronu – silniejszej formy testosteronu. Zatrzymanie tej konwersji może pomóc zmniejszyć rozmiar prostaty.

Pokrzywa była tradycyjnie stosowana w leczeniu nadciśnienia. Badania na zwierzętach i probówkach pokazują, że może pomóc obniżyć ciśnienie krwi na kilka sposobów.

Po pierwsze, może stymulować produkcję tlenku azotu , który działa jak środek rozszerzający naczynia. Ponadto pokrzywa ma związki, które mogą działać jako blokery kanału wapniowego, które rozluźniają serce zmniejszając siłę skurczów.

Zarówno badania na ludziach, jak i zwierzętach łączą pokrzywę z obniżeniem poziomu cukru we krwi. Zioła majowe jak widać świetnie wspomagają gospodarkę węglowodanową. W rzeczywistości roślina ta zawiera związki, które mogą naśladować działanie insuliny.

W odchudzaniu musimy też dbać o prawidłowy stan naszych narządów. Właściwości przeciwutleniające pokrzywy mogą chronić wątrobę przed uszkodzeniem przez toksyny, metale ciężkie i stany zapalne. Ponadto pokrzywa ma działanie moczopędne i pomaga w pozbyciu się nadmiaru wody w organizmie. Działa na obrzęki ciała, dlatego kobiety mogą być zainteresowaniem piciem tego zioła przed miesiączką.Pokrzywa oferuje różne składniki odżywcze, takie jak witaminy B, C i K1, a także flawonoidy, sterole i karotenoidy, które czynią je godnym dodatkiem do diety. Nazywane jest nawet ziołami „troforestorycznymi”, co oznacza, że ​​może pomóc w naprawie narządów. W szczególności pokrzywa pomaga w przywróceniu funkcji nerek i nadnerczy, głównie ze względu na wspomniane wyżej właściwości moczopędne.

Listków pokrzywy nie należy suszyć na słońcu, lecz w chłodnym i raczej ciemnym miejscu. Powinien to być naturalny proces suszenia. Łodygi możecie wykorzystać do koktajlu. Ze świeżych liści robi się też sałatkę, a także można je po prostu zaparzać i cieszyć się naparem ze świeżej pokrzywy. Zimą pozostanie tylko ta suszona 🙂

#3. KRWAWNIK

Zioła majowe są dość specyficzne, bo często wyglądają po prostu jak niechciane chwasty. Mniszek i krwawnik nie są jakieś urodziwe, a kontakt z pokrzywą bywa nieprzyjemny. W przeciwieństwie do poprzednich ziół, u krwawnika najwięcej zdrowotnych właściwości mają kwiaty.
Wykorzystywany od starożytności.

Przeczytałam, że ponoć według mitologii greckiej, gdy Achilles został ranny w walce, użył ziela krwawnika, aby szybciej uleczyć rany, a nawet przykrył ciało nalewką z liści, aby ochronić się przed kolejnymi atakami 🙂

Tak, jak mniszek pomaga mężczyznom, tak krwawnik jest szczególnie polecany kobietom. Niweluje bóle menstruacyjne i pomaga łagodzić skurcze. Krwawnik może również pomóc w regulacji okresów menstruacyjnych, szczególnie kontrolując ich regularność.

Ponadto po krwawnik warto sięgnąć w przypadku stanów zapalnych macicy, czy pochwy. W okresie menopauzy neutralizuje negatywne objawy, jak napady gorąca, czy zaburzenia w gospodarce hormonalnej.

To, co chyba najbardziej jest interesujące, to fakt, że taki niepozorny krwawnik to idealny sprzymierzeniec w utracie wagi 🙂 Kolejna pozycja w kategorii “zioła odchudzające” 🙂
Wspomaga trawienie poprzez większą produkcję żółci. Polepsza także wchłanianie składników odżywczych, a to w odchudzaniu jest bardzo ważne. Niedobory bardzo często utrudniają walkę z nadprogramowymi kilogramami. Dlatego zioła, które pozytywnie wpływają także na wchłanialność pokarmu są niezwykle ważne.

Jeśli interesujesz się tematyką kompleksowego podejścia do odchudzania, to odwiedź mój wpis dotyczący podstawowych i niezbędnych kroków, aby utrata wagi była procesem trwałym, zdrowym i przyjemnym

Po tak przygotowane zioła krwawnika warto sięgnąć w przypadku wzdęć czy zaparć. Krwawnik bowiem usprawnia perystaltykę jelit.

Gorzkie związki zawarte w krwawniku zwiększają produkcję i przepływ żółci, co z kolei pomaga zwiększyć apetyt i trawienie. Pamiętajcie, że wątroba lubi gorzki smak!

Nazwa tego zioła zobowiązuje, dlatego krwawnik pomaga w walce ze stanami zapalanymi, ranami, a także wrzodami. Ponadto hamuje niewielkie krwawienia w przewodzie pokarmowym- ma działanie przeciwkrwotoczne.Picie naparu z kwiatów krwawnika to także świetny sposób w przypadku bólu gardła, jego podrażnień czy po prostu zapalenia. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.

W badaniu opublikowanym w Journal of Ethnopharmacology w 2012 roku przyjrzano się działaniu uspakajającemu krwawnika. Badanie wykazało, że
że krwawnik ma działanie podobne do diazepamu (Valium), co jest powszechną receptą na problemy lękowe.

Krwawnik to także świetny tonik do użytku zewnętrznego. Pomaga w walce z trądzikiem i działa antybakteryjnie. Badanie z 2011 roku opublikowane w International Journal of Cosmetic Science wykazało również, że ekstrakt z krwawnika znacząco poprawił wygląd zmarszczek i porów.

Ponadto jest to naturalny środek antyseptyczny, który zapobiega zakażeniu ran. Dlatego wiele maści leczniczych zawiera krwawnik jako kluczowy składnikKrwawnik w kuchni? Jak najbardziej- oprócz naparu, herbaty, czy nalewki można go zastosować także w inne ciekawy sposoby 🙂 Najlepiej jednak nie poddawać go obróbce termicznej. Dodanie do niego pietruszki nieco złagodzi jego smak. Ponadto świetnie pasuje do deserów, bo ma lekko słodką nutę. Niestety podgrzewany robi się gorzki, dlatego nie dodawajcie go do zup. Naparowi to nie przeszkadza, tylko Wy sami musicie wtedy przekonać do tej goryczki 🙂

Napar z krwawnika na odchudzanie:

  • 500 ml wody
  • 3 kawałki świeżych kwiatów krwawnika
  • 1 cytryna
  • natka pietruszki
  • kawałek imbiru
  • 1 łyżeczka cynamonu cejlońskiego

Wszystkie składniki oprócz cytryny i pietruszki umieszczamy w garnku i gotujemy przez 10 minut. Następnie dodać sok z cytryny i pietruszkę – całość zblendować, żeby natka nie opadła na dno.

Mam nadzieję, że teraz przekonacie się, że zioła majowe to dar natury! Obfitość zdrowotnych właściwości, po które można sięgnąć z marszu, od razu. Natura daje Nam możliwość darmowej pielęgnacji i leków. Medycyna naturalna to zbawienie w dzisiejszych czasach, gdy po leki z apteki sięgamy coraz częściej. Pamiętajcie, że lekarza nie znajdziecie tylko w gabinecie. Lekarzem jest też przyroda, zioła, słońce i zdrowe jedzenie 🙂

Źródła:
https://draxe.com/natural-remedies-anxiety/
https://draxe.com/yarrow/
https://articles.mercola.com/herbs-spices/yarrow.aspx
https://www.naturallivingideas.com/15-mind-blowing-reasons-to-go-find-yarrow-right-now/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3529973/
https://www.hindawi.com/journals/ijfs/2013/857120/
https://draxe.com/dandelion-root/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *