czemu nie mogę schudnąć
Odchudzanie,  Ciało & Umysł,  Zdrowie

Czemu nie mogę schudnąć? Poznaj te błędy!

czemu nie mogę schudnąć, skuteczne odchudzanie, dlaczego odchudzanie nie działa, błędy podczas odchudzania,


Czemu nie mogę schudnąć? To chyba jedno z najbardziej trapiących problemów wielu kobiet…Dla jednych odchudzanie jest procesem dość trudnym, dla innych z kolei przybranie na wadze okazuje się być wyzwaniem…
Jak to jest, że jedni są szczupli, a drudzy borykają się z nadwagą? Czy tylko żywienie za to odpowiada? Umownie przyjęto, że 70% sukcesu w dążeniu do szczupłej sylwetki, to zdrowa dieta, 20% to ćwiczenia, a 10% to pozostałe elementy, w tym suplementacja.

Ja jednak przymykam oko na to zestawienie 😉 Uważam, że jest to zbyt duże uogólnienie. Nie zawsze kalorie powinny być na pierwszym miejscu. Czy rzeczywiście deficyt kaloryczny jest konieczny, żeby schudnąć? Generalnie tak!
Jednak bywa, że pomimo ograniczenia kalorii waga stoi. Patrzymy też na innych ludzi, którzy jedzą, co chcą i są szczupli. Magia, cudowna genetyka, tajemne zasady? Nie dajmy się temu zwieść 😉

Proces odchudzania jest złożony, a gdy nie widzimy efektów staje się też dla Nas źródłem frustracji i zrezygnowania. Jeśli starasz się zrzucić wagę, ale bez efektów, zwróć uwagę na poniższe punkty. Mogą się one okazać pomocne w ocenie Twojego procesu odchudzania- planu oraz podejścia 😉


1. Zbyt duże skupienie na kaloriach

Czy ludzie szczupli liczą kalorie? Na co dzień większość z Nas tego nie robi, a jednak nie stają się otyli, gdy tylko zapomną o kaloryczności potraw.
Bardzo ważnym czynnikiem jest nie tylko sama kaloryczność posiłków, ale ich rodzaj oraz wartości odżywcze.

Większość szczupłych osób po prostu lubi zdrowe jedzenie. Sięgają po tak zwane prawdziwe jedzenie, a ponadto nie przejadają się. Słuchają swojego ciała. Jednego dnia zjedzą więcej, ale drugiego mniej, bo organizm będzie miał jeszcze energię. Takie osoby nie trakują jedzenia jako antydepresenta, lecz po prostu jako źródło energii.

Bardzo ważny jest neutralny stosunek do jedzenia. Gdy się odchudzasz oczywiste jest, że musisz zmniejszyć ilość kalorii, ale nie możesz też chodzić głodny. Sięgaj po pełnowartościowe produkty, nawet jeśli coś ma więcej kalorii. W efekcie po posiłku poczujesz się syty i zjesz mniej później. Owszem, możesz zjeść batona, który ma 250 kalorii, ale za godzinę będziesz głodna. Lepiej sięgnąć po sałatkę z kurczakiem – sytość gwarntowana. Świadomy wybór jest ważny!2. Podkręć swój metabolizm

Genetyka niestety może trochę utrudniać odchudzanie. Każdy z Nas ma określony typ budowy albo połączenie dwóch. Wyróżniamy trzy podstawowe somatypy: endomorfików, mezomorfików oraz ektomorfików. Ci ostatni mają największy metabolizm spoczynkowy.

Ale z czego to wynika? Na szczęście mamy bardzo duży wpływ na to, ile kalorii potrzebujemy, bo aż 50% to nasz styl życia. Ektomorficy są z reguły osobami energicznymi, szybko chodzą i są bardziej pobudzeni. To dlatego mają szybszy metabolizm. Mówa tutaj o spontanicznej aktywności fizycznej. Trening to jedno, ale ogólna aktywność pozatreningowa jest niezwykle ważna.

Zauważyliście, że osoby szczupłe z reguły są dość żywotne? Mają szybkie energiczne ruchy, dużo gestykulują- to wszystko wpływa na ilość spalonych kalorii. Określane to jest mianem NEAT, czyli efektem termogenicznym niezwiązanym z treningiem. Wystarczy stać zamiast siedzieć, robić prostą gimnastykę podczas oglądania telewizji. Praca fizyczna również wymaga większej podaży kalorii.

Zazwyczaj też, gdy sami zjemy więcej, organizm automatycznie chce się więcej ruszać. Jak widać niestety nie możemy wszystkiego zwalić na genetykę. Endomorfik może i ma wolniejszy metabolizm, ale dlatego, że jest powolny i nie jest też z reguły osobą, która sporo się rusza. Dlatego pamiętajcie, że godzinny trening to jedno, ale jest jeszcze sporo godzin do wykorzystania 😀
Mam nadzieję, że pocieszyłam w ten sposób większość osób 🙂


balans, równowaga, regulacja hormonów


3. Zadbaj o swoje hormony

Niestety większość porad dotyczących odchudzania jest dla osób zdrowych. Jeśli widzisz, że pomimo stosowania diety oraz treningu, Twoja waga stoi, to udaj się na badania. Tarczyca, nietolerancje pokarmowe oraz stany zapalne mogą hamować odchudzanie.

Twój organizm musi być w homeostazie. Stany zapalne mogą utrudniać odchudzanie, ponieważ nie mamy wystarczającej ilości zdrowych bakterii w jelitach (stany zapalne jelit). Możemy też mieć stan zapalny tarczycy, czyli hashimoto, co związane jest też z zaburzoną produkcją hormonów, w tym odpowiedzialnych za spalanie kalorii. Organizm zaczyna je magazynować zamiast wykorzystywać na potrzeby życiowe. Nie metabolizuje ich w poprawny sposób. Nietolerancje pokarmowe to kolejny problem- nieodżywiony organizm. Homeostaza oraz zdrowy organizm pozwolą Nam schudnąć.


hormony, tabletki, regulacja wyników badań, suplementacja


4. Stres oraz brak snu

Ten punkt jest trochę powiązany z powyższym. Ważna jest równowaga oraz regeneracja. Stres związany jest z wyrzutem kortyzolu, który jest inhibitorem spalania kalorii. Zaczyna odkładać się tkanka tłuszczowa w rejonach brzucha. Ponadto przewlekły stres prowadzi do wyczerpnia nadnerczy i problemów ze snem.

Zmęczenie wzmaga apetyt, ponieważ organizm musi skądś czerpać energię. Problem w tym, że wtedy mamy mniejszą silną wolę. Mózg mocno wtedy pracuje i podświadomie sięgamy po produkty wysokokaloryczne.


sen, regeneracja, odstresowanie, walka ze stresem


5. Niedopasowana do Ciebie dieta

Podstawą odchudzania jest deficyt kaloryczny. Ilość kalorii będzie różna dla każdego z Nas, tak samo jak zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Długoterminowe ograniczenie kalorii prowadzi do adaptacji i tak zwanego efektu “plateau”- zastoju w diecie. Wtedy warto zrobić rotację w ilości spożywanych węglodowanów, białek i tłuszczów. Zwróć też uwagę na ilość tego ostatniego- zarówno za mała, jak i za duża podaż może negatywnie wpływać na efekt Twojej diety.

Jedni lepiej funkcjonują na dietach niskowęglowodanych, z kolei sportowcy potrzebują trochę więcej węglodowanów. Jeśli masz problemy z gospodarką cukrową, ogranicz owoce i sięgaj po węglowodany złożone. Insulina może hamować utratę kalorii, ale tylko gdy jest ich w Naszej diecie za dużo. To prawda, że cukier z owoców jest przekształcany z tłuszcz i magazynowany w komórkach, ale gdy jesteśmy na deficycie, tłuszcz ten jest wykorzystany na funkcje życiowe. Po prostu tworzona jest rezerwa energetyczna, która następnie jest wykorzystywana.


dopasowana dieta, indywidualny plan żywienia.


Organizm ludzki jest niesmowity. Potrafi on dostosować do każdej sytuacji. Naszym zadaniem jest mu pomagać dobrze funkcjonować. Odchudzanie to wysiłek i organizm może zacząć inaczej działać.
Jeśli nie możesz schudnąć, pamiętaj, żeby się upewnić, że jesteś zdrowy. Następnym krokiem jest dopasowanie diety pod siebie oraz podkręcenie metabolizmu. W 50% zależy on od Nas.


Są uwarunkowania genetyczne- każdy z Nas ma inną ilość komórek tłuszczowych, czy budowę ciała. Ale możemy tymi czynnikami manipulować. Po prostu ruszajmy się i zbudujmy trochę mięśni, odstresujmy, zadbajmy o florę bakteryjną jelit oraz cieszmy się życiem! Tak powinno wyglądać odchudzanie 🙂


Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15534426
https://www.webmd.com/diet/obesity/why-cant-i-lose-weight#1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3925973/
-https://apteline.pl/cukrzyca/artykuly/wplyw-insuliny-na-transport-glukozy-do-tkanek-i-jej-rola-w-gospodarce-weglowodanowej/
– “Potęga ciała”, Vernon Coleman
– “Stany zapalne. Leczenie odżywianiem”, Kimberly A. Tessmer

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *