fbpx
Inne,  Odchudzanie,  Zdrowie,  Ziołolecznictwo

#Zielnik. Mniszek lekarski – zdrowotne właściwości

Mniszek lekarski raczej nie jest zbyt często wykorzystywany w kuchni.
Można znaleźć na przykład miód z mniszka lekarskiego, lecz nie jest to nic innego, jak zwykły miód z mniszkem albo co gorsza mniszek zalany mieszanką cukru i wody….

Może i mniszek uważany jest za chwast, warto poznać o nim kilka faktów. Według medycyny ludowej jest to całkiem zdrowe „zielsko” i remedium na różne schorzenia.
Bardzo częsty jest dodawany do suplementó „diabetycznych”, to znaczy dla osób z problemem utrzymania odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Ponadto wszelkiego rodzaju napary czy syropy z danej części mniszka lekarkiego wykazują odmienne właściwości! To, czym mniszek lekarski mnie zaskoczył wypunktowałam poniżej 🙂

Mniszek lekarski- właściwości

1) Działanie przeciwcukrzowe– moim zdaniem najbardziej wartościowa cecha mniszka. Bogaty jest w inulinę, czyli naturalny prebiotyk odżywiający dobre bakterie jelitowe. Dzięki inulinie, mniszek obniża indeks glikemiczny spożywanego posiłku oraz spowalnia wchłanianie cukru.

2) Pożywność-ziele mniszka to bogactwo żelaza, kwasu foliowego, witaminy A, E i K. Korzeń może być suszony i następnie spożywany w postaci herbatki. Taki napar to źródło wspomianego kwasu foliowego oraz flawonoidów regulując tym samym miesiączkę.

3) Wspomaga trawienie– reguluje wydzielanie kwasu żołądkowego oraz przeciwdziała zastojom żółci. Chroni wątrobę przed toksynami oraz zmniejszać ilość tłuszczu przechowywanego w wątrobie, przeciwdziałając tym samym jej stłuszczeniu

4) Oczyszczanie– w niektórych badaniach wykazano, że mniszek lekarski pomaga w obrzękach skóry oraz ma działanie moczopędne. Polecany więc dla osób prowadzących siedzący styl życia czy borykających się ze słabym krążeniem.

5) Działanie przeciwzapalne– mleczko z mniszka charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym oraz leczniczym w problemach skórnych, jak na przykład kurzajki. Mniszek zawiera również beta-karoten chroniąc tym samym komórki przed starzeniem.

6) Pomaga w walce z nowotworem– bardzo ciekawa właściwość mniszka to jego zdolność do zapobiegania tworzenia się nowych komórek nowotworowych. Ekstrakt z liści oraz korzenia mniszka spowalnia także rozwój już istniejących komórek zwłaszcza w trzustce oraz wątrobie.Gdy poczytałam o mniszku lekarskim byłam bardzo zaskoczona, jak cudowna jest to roślina. Nie jest „wybredna”, bo rośnie w wielu miejscach. Przyznam, że zawsze traktowałam mniszek w kategorii chwastu.
Teraz mam w planach zrobić z niego pożytek- czekam tylko na wiosnę!

Źródło: TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *