Sernik – tradycyjny i bardzo kremowy!
Pyszny tradycyjny sernik… taki, który rozpływa się w buzi, a przy nakładaniu na łyżeczkę słychać kremowe ‘mazgnięcie’. Sernik jest bardzo aromatyczny, ze śmietanową nutką, bardzo polski i przy tym nieziemsko uzależniający!
Składniki na spód: forma 38 x 23
– 1/2 kostki margaryny /masła
– 1/2 szklanki cukru
– 1 jajko
– 1.5 szklanki mąki
– 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Wykonanie absolutnie banalne. Wszystkie składniki należy zagnieść, dlatego warto jest mieć miękkie masło. Można na początku wrzucić składniki do miksera, jak się połączą , wyłożyć i delikatnie zagnieść. Włożyć do lodówki na 30 minut. Wyłożyć dużą blaszkę papierem i wypełnić ciastem. Nie polecam wałkować, lepiej zetrzeć, albo wykładać rękami. Podpiec 10 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C – ma być delikatnie złoty.
Składniki na masę serową:
– 1.4 kg twarogu półtłustego
– 8 jaj – oddzielnie białka i żółtka, 8 żółtek, 6 białek
– 7 łyżek kaszy manny
– 2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru (80g)
– 250 g masła – temp.pokojowa
– 400 g cukru + cukier waniliowy
– 300 ml śmietany
– bakalie- opcjonalnie
Ser biały zblendować, zmiksować – nie jest to konieczne, ale wtedy jest bardziej gładki. Masło utrzeć – ma być jasne i dość puszyste, wtedy zacząć dodawać powoli twaróg. Żółtka utrzeć z cukrem na puszystą i kremową masę, dodać ją do sera z masłem – ucierać energicznie, niezbyt długo.
Dodać kaszkę manną i budynie. Białka ubić na sztywno, to samo zrobić ze śmietaną – w oddzielnej misce. Delikatnie wmieszać śmietanę i białko z 6 jaj – nie dajemy pozostałych 2 białek- masa byłaby zbyt płynna i niepotrzebnie napowietrzona. Wymieszać szybko, energicznie, tylko do połączenia składników.
Wyłożyć na ostudzony spód. Sernik należy piec w 160-170 stopniach C przez 1h-1h10min. Należy kontrolować wypiekanie. Jeśli zacznie pękać i zbyt szybko się rumienić, zmniejszyć temp. na 150 stopni i przykryć wierzch folią aluminiową. Po upieczeniu, uchylić drzwiczki piekarnika i studzić w nim przez 1h.
Sernik i tak może delikatnie popękać- mi w jednym miejscu tak się stało ( widać na zdjęciu). Warto też zafundować sernikowi pieczenie w kąpieli wodnej, wtedy bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie gładziutki i równiutki, ale czas pieczenia również się wydłuży… a mnie czas już gonił 😉
Wierzch polałam cytrynowym lukrem . Do lukru dodałam sporą ilość soku z cytryny. Smak i gęstość lukru według upodobań.
Życzę smacznego!
Niech smak sernika Wam służy 🙂